İsrail'de Netanyahu karşıtı eylem

İsrail güçlerinin 43 gündür saldırılarını devam ettirdiği Gazze'deki İsrailli tutsakların aileleri ve destekçileri, tutsak takası istemiyle Tel Aviv’den beş gün evvel çıktıkları yürüyüşe bitirerek Batı Kudüs’te yer alan Başbakanlık Ofisi önünde bir araya geldi. Burada konuşma yapan tutsak yakınları, Binyamin Netanyahu hükümetinden ellerinden gelen her şeyi yapmasını istedi. 

DÜNYA 18.11.2023, 21:57 topcu
İsrail'de Netanyahu karşıtı eylem

Hamas’ın 7 Ekim 2023'te İsrail'e yönelik düzenlediği saldırılar esnasında kaçırılan ve Gazze Şeridi'nde tutulan 240’a yakın İsrailli tutsağın aileleri ve onlara destek veren çok sayıda İsrailli, 14 Kasım tarihinde Tel Aviv'den yola çıkmalarının akabinde bu akşam Batı Kudüs’e vardı.

Başbakanlık Ofisi önünde bir araya gelen kalabalık, tutsakların fotoğraflarının olduğu dövizler taşıyarak, “Onları derhal eve getirin.” şeklinde sloganlar attı.

Burada konuşma yapan tutsak yakınları, Binyamin Netanyahu hükümetinden ellerinden gelen her şeyi yapmasını istedi. 

İsrail askerlerinin 43 gündür aralıksız bir şekilde bombardımana tuttuğu Gazze Şeridi'ndeki yakınları için 'vaktin giderek dolduğunu' kaydeden aileler, İsrail Başbakanı Netanyahu’dan ve 'İsrail Savaş Kabinesi’nden yanıt beklediklerini açıkladı.

Ailelerin temsilcileri, protestonun akabinde akşam saatlerinde, İsrail Savaş Kabinesi’ndeki bakanlar Gadi Eizenkot ve Benny Gantz ile görüşme yaptı. Fakat aileler Netanyahu ile de görüşme yapmak istiyor.Hamas: Onlarca tutsak öldü

İsrail’e göre, Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

İzzeddin el-Kassam Tugayları daha evvel onlarca tutsağın İsrail bombardımanları neticesinde yaşamını yitirdiğini açıklarken, tutsaklardan kaçının hayatta olduğu ve kaçının hayatını kaybettiği ise bilinmiyor.

Yorumlar (0)