İsrail'de 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi

İsrail'de muhalif partilerin oluşturduğu koalisyon hükümetinin Meclis'te güven oyu alması ile birlikte 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi.

DÜNYA 13.06.2021, 20:59 14.06.2021, 18:09 Koray
İsrail'de 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi

İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) gerçekleştirilen oylamada, Yamina Partisi Genel Başkanı Naftali Bennett ve Yesh Atid Partisi Genel Başkanı Yair Lapid öncülüğündeki koalisyon hükümeti güvenoyu aldı.

Ülkede 12 yıllık Binyamin Netanyahu dönemi resmen son buldu.

Yeni Meclis Başkanı da belli oldu

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu karşıtı partilerin destek verdiği Mickey Levy, yeni Meclis Başkanı olarak seçildi.

Netanyahu karşıtı koalisyonun güven oyu almasından evvel Meclis'te yeni başkanın belirlenmesi için oylama yapıldı.

Söz konusu görev için Netanyahu'nun öncülük ettiği blokta bulunan partilerden Şas Partisi Milletvekili Yaakov Margi ve Netanyahu karşıtı blokta bulunan Gelecek Var Partisi Milletvekili Levy yarıştı.

Gerçekleştirilen oylamada 120 milletvekilinden 67'sinin oy verdiği Levy, yeni Meclis Başkanı olarak seçildi. Margi ise 52 oy alabildi.

Büyük oranda başbakanlık koltuğunu yitirmesi beklenen Netanyahu, son gelişmeyle de yeni bir mağlubiyet aldı.

Levy'den evvel Meclis Başkanlığı görevini Netanyahu'nun partisi Likud Milletvekili Yariv Levin yürütüyordu.Biden, İsrail Başbakanı'nı tebrik etti

Biden, İsrail'in yeni Başbakanı Naftali Bennett'i arayarak kutladı.

Beyaz Saray tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, Biden yeni İsrail Başbakanı Bennett ile telefon görüşmesi yaptı.

Bennett'i yeni görevi sebebi ile kutlayan Biden, İsrail ve ABD arasındaki ilişkiye ve İsrail'in güvenliğine 'sarsılmaz' desteğini tekrarladı.

Yorumlar (0)
18
açık