İsrail bunu hiç beklemiyordu

ABD Senatosu, İsrail’e Haifa Limanı uyarısında bulundu.

DÜNYA 16.06.2019, 09:32
İsrail bunu hiç beklemiyordu

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nde cuma günü onaylanıp Senato genel kuruluna gönderilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısında, İsrail’e yönelik yabancı yatırımlar konusundaki uyarı şaşırttı. 

Tasarının 1289’ncu bölümünde Haifa Limanı'na ilişkin “Amerika Birleşik Devletleri’nin Haifa Limanı'nda gelecekte ileri deniz unsurlarını konuşlandırma konusunda menfaatleri olduğu ancak bu yasanın onay tarihi itibariyle Haifa Limanı'nın kiralanması konusunda Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin ciddi kaygıları olduğu, İsrail Hükümetini ülkedeki yabancı yatırımın güvenlik konusundaki yansımalarına ilişkin uyarması gerektiği, Senato'nun kanaatidir.” ifadeleri yer aldı.

Tasarıda limanın 25 yıllığına kiralanmasına atıfta bulunuluyor

Tasarıda Haifa Limanı'nın Çinli Shanghai International Port Group'a 2021 itibariyle 25 yıllığına kiralanmasına atıfta bulunuluyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın da mart ayında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmesinin Amerika Birleşik Devletleri ile İsrail arasındaki güvenlik işbirliğine zarar vereceği konusunda uyardığı ileri sürmüştü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da aynı konuda İsrail yönetimine baskı yaptığı iddia edilmişti.

İsrail’in Çin ile ticari ilişkilerine son yıllarda hız verdiği gözden kaçmazken ekim ayında Binyamin Netanyahu, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan ile Kudüs’te üst düzey bir ekonomi zirvesinde bir araya gelmiş ve bu yıl içinde iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasını da nihayete erdirmiş olacaklarına dikkat çekmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin rahatsızlığını gidermek üzere İsrail yönetiminin Çin ile bazı ticari ilişkilerini belirli ölçüde azaltabileceğine ihtimal verilirken ancak Haifa Limanı ihalesinin geri almasının Çinli şirketin limanda inşaata başlaması dolayısıyla oldukça zor olacağı ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
31
açık