İsrail bayramda da saldırılarına devam etti: 9 ölü

İsrail, bayram boyunca saldırılarına ara vermedi ve Gazze'nin El-Bureyc Mülteci Kampı'na yönelik düzenlediği saldırılarda 6'sı çocuk olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti, birçok kişi de yaralandı.

DÜNYA 16.06.2024, 21:34 Melina Ay
İsrail bayramda da saldırılarına devam etti: 9 ölü

Filistin haber ajansı WAFA'nın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, İsrail'in savaş uçakları El-Bureyc Mülteci Kampı'nda bulunan El-Hatip ve En-Neccar ailelerine ait evlere hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda, 6'sı çocuk olan 9 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

700 binden fazla çocuk yerinden edildi

Son açıklamada vurgulananlar arasında İsrail ordusunun en az 200 Filistinli çocuğu kaçırdığına dikkat çekildi. Ayrıca Gazze'de 17 bin çocuğun yetim kaldığı ve bunlardan yaklaşık 510 çocuğun annelerini kaybettiği belirtildi. Gazze Şeridi'nde 700 binden fazla çocuğun yerlerinden edildiği ifade edilirken, İsrail saldırılarında 650 bin çocuğun yaşadığı evin yıkıldığı bilgisi paylaşıldı. Son olarak, 625 bin çocuğun İsrail saldırıları nedeniyle eğitim alamadığı vurgulandı.

Çocuklar suya ulaşamıyor

Gazze'de çocukların içme suyu bulmakta zorlandığı vurgulanan açıklamada, çocukların yalnızca yüzde 2'sinin günlük olarak 3 litreden fazla suya erişebildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, 3 bin 500 çocuğun kronik hastalıklarla mücadele ettiği ve yetersiz beslenme ile tıbbi bakım eksikliğinin ölüm riskini artırdığı ifade edildi. Gazze'de ayrıca, anne karnındaki 60 bin bebeğin bomba ve patlayıcıların neden olduğu risklerle karşı karşıya olduğu bildirildi, bu durumun düşük yapma, ölüm ve kalıcı sakatlık risklerini artırdığı belirtildi.

Enkaz altında binlerce kişinin hâlâ kurtarılmayı beklediği bildirilirken, halkın barındığı hastane ve eğitim kurumlarına yönelik saldırılarla sivil altyapı da zarar görmeye devam ediyor. İsrail askerleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tubas şehrinin güneyinde bulunan El-Faria Mülteci Kampı'na düzenledikleri baskında 3 kardeşi gözaltına aldı. Bölgeden ara sıra silah sesleri duyulduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)