İspanya'da bilanço 288'e çıktı

DÜNYA 15.03.2020, 16:56
İspanya'da bilanço 288'e çıktı

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti. Son verilere göre, İspanya'da ölü sayısı 288'e çıkarken, vaka sayısı ise 7 bin 753 yükseldi.

İspanya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamalara göre, İspanya'da Covid-19'da şimdiye kadar açıklanan "günlük verilerde en yüksek artış" bugün kaydedilirken, son 24 saatte 96 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 288'e çıktı. Vaka sayısı ise bir gün içerisinde 1600'den fazla artarak 7 bin 753 ulaştı.

Koronavirüsün en çok etkilediği ve 213 kişinin yaşamını yitirdiği başkent Madrid'de, virüs testi pozitif çıkanların sayısı 3 bin 544 olarak kaydedildi.

100 ila 600 avro ceza

Diğer yandan İspanyol hükümetinin aldığı kararla cumartesi akşamı yürürlüğe giren olağanüstü hal kapsamında ülke genelinde serbest dolaşıma kısıtlama uygulandı. Ülkede sadece eczane, market, berber ve kuru temizleme dükkanlarının açık olmasına izin verilirken diğer dükkanların kapalı kalması zorunluluğu getirildi.

Halk sadece işe gitmek, zaruri market ihtiyaçlarını yapmak, bankadan para çekmek, eczaneye veya hastaneye gitmek, köpeklerini dolaştırmak için sokağa çıkabilirken, gerek ulusal gerekse yerel polis bugün itibariyle kent merkezlerinde daha fazla devriye geziyor. Polis, sokakta gördüğü herkese kimlik kontrolü yapıyor ve vatandaşların nereye gittiğini soruyor.

İspanyol basınında yer alan haberlere göre, olağanüstü haldeki sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edenlere 100 ila 600 euro arasında ceza kesilecek.

Ohale İspanyolların çok büyük oranda uyduğu, meydan ve caddelerin neredeyse tamamen boş olduğu aktarılıyor.

Yorumlar (0)
34
açık