"İşler eskisi gibi olmayacak" İngilizler de harekete geçti

Halkın yüzde 71'i, korona konusunda uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğinin belirlenmesi durumunda Çin hakkında tazminat davası açılmasını talep etti.

DÜNYA 20.04.2020, 22:03 Hanife
"İşler eskisi gibi olmayacak" İngilizler de harekete geçti

İngiltere'de, Düşünce kuruluşu Henry Jackson Society için yapılan ankete göre, halkın yüzde 74'ü, Çin'in koronavirüsün yayılmasına izin verdiğini düşünüyor.

Halkın yüzde 71'i, bunun ispatlanması durumunda ise Çin hakkında tazminat davası açılması gerektiğini söylüyor.

Halkın yüzde 80'i uluslararası soruşturma talep ediyor

Anket, ayrıca halkın yüzde 80'inin Başbakan Boris Johnson'ın Çin'in salgın ilk ortaya çıktığında yaptıklarına ilişkin uluslararası bir soruşturma açılması için çaba göstermesini istediğini de ortaya koyuyor.

"350 milyar Sterlin istenebilir"

Henry Jackson Society tarafından konuya ilişkin açıklama yapılarak, İngiliz hükümetinin koronavirüs nedeniyle tazminat davası açması durumunda Çin'den 350 milyar sterlin isteyebileceği belirtildi.

Henry Jackson Society Başkanı Alan Mendoza ise anketin İngiliz halkının Çin'in krizi ele alışı konusunda adalet istediğini gösterdiğini belirterek, bundan sonrasının "İşler eski gibi olmayacak" diyen hükümete kalmış olduğunu belirtti.

"İşler eskisi gibi olmayacak"

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, 16 Nisan'daki açıklamasında Çin'in koronavirüsün nasıl ortaya çıktığına ve salgının çok daha önce durdurulma ihtimali olup olmadığına dair zor soruları yanıtlaması gerekeceğini belirterek, "Hiç şüphe yok ki bu krizden sonra işler eskisi gibi olmayacak." demişti.

İngiltere dış istihbarat servisi MI6'nın eski şefi John Sawers ise 15 Nisan'da yaptığı açıklamada, Çin'in salgın konusunda dünyadan başlangıçta bilgi gizlediğini ve sorumlu tutulması gerektiğini söylemişti.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu