"İşgalci iklim eylemcileri" gözaltında!

Hollanda'nın Amsterdam şehrinde bir bankanın ve enerji şirketinin ana girişini işgal eden 40 protestocu gözaltına alındı.

DÜNYA 08.10.2019, 23:26 09.10.2019, 01:48
"İşgalci iklim eylemcileri" gözaltında!

Amsterdam'da, bir bankanın ve enerji şirketinin girişini işgal eden iklim protestocularının eyleminde 40 gösterici gözaltına alındı.

"Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı)" isimli grup tarafından düzenlenen eylemde, yüzlerce eylemci bir banka ve enerji şirketinin merkez binasının ana girişini işgal etti.

Polisin uyarısına karşın bankanın merkez binasının ana girişini işgal etmeye devam eden 40 eylemci gözaltına alındı.

Eylemciler, Vondel parkında iklim kampı kurdu

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, Vondel parkında çadırlarla iklim kampı kurmak için toplanan eylemcilerin gösteri için Müze Meydanı'na gitmeleri gerektiğini aksi halde, polis tarafından müdahale edileceği ve eşyalarına el konulacağı uyarısını yaptı.

Öğle saatlerinde başlayan banka binasının önündeki işgal eylemi polis tarafından sonlandırıldı. Enerji şirketinin ana girişi ve Vondel parkındaki işgal eylemleri ise sürüyor.

Eylemciler, hükümeti "iklim değişikliğine karşı daha etkili olmaya" çağırırken, bugün yapılan işgal eylemlerinin iklim anlaşmasını destekleyen şirketlere karşı olduğunu açıkladı.

Başkent Amsterdam'da pazartesi günü, yüzlerce eylemci trafik akışının yoğun olduğu Devlet Müzesi önündeki Stadhouderskade Caddesi'ni çadırlar kurarak işgal etmiş ve bir hafta boyunca farklı işgal eylemleri düzenleyeceklerini bildirmişti.

İşgal eylemi, kentin trafiğinde gün boyunca aksamalara yol açmıştı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu