Irkçılar Kur'an-ı Kerim'i yaktı! Ortalık karıştı

İsveç'te ırkçı bir grup, Kur'an-ı Kerim'i yaktı. Bunun üzerine Müslümanlar, skandal olaya tepki göstermek için protesto gösterileri düzenledi. 

DÜNYA 29.08.2020, 09:08 29.08.2020, 09:18

Olay, İsveç'in Malmö şehrine bağlı Rosengard bölgesinde meydana geldi.

Irkçı Sıkı Yön Partisi'ne (Stram Kurs) mensup olan bazı kişiler, Kur'an-ı Kerim'i yaktı. Söz konusu kişiler, o anlara ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştılar.

Yapılan ihbarın ardından polis ekipleri, skandal olaya müdahale etmek üzere olay yerine geldi. Aşırı sağcılar, polis ekipleri tarafından oradan uzaklaştırıldı. 

Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki göstermek üzere bir araya geldi. Malmö şehrinde yaşayan Müslümanlar, tahrik edici olayın ardından protesto gösterileri düzenlediler. 

Öte yandan, Sıkı Yön Partisi'nin (Stram Kurs) lideri olan Danimarkalı Rasmus Paludan'ın iki sene boyunca İsveç'e girmesi yasaklandı. 

İsveç Farklı Renkler Partisi'nin genel başkanlığını yürüten Mikail Yüksel, Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan ile ırkçı sokak ressamı Dan Park'ın bir süredir Malmö şehrinde Müslüman kesimi tahrik edecek hareketlerde bulunduklarını ifade etti. 

Mikail Yüksel, aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın, cuma namazının kılınacağı esnada Kur'an-ı Kerim yakmak amacıyla polis ekiplerinden müsaade istediğini ancak ekiplerin güvenlik nedeniyle bu duruma izin vermediğini belirtti. 

Danimarkalı politikacının daha sonra Malmö şehrinin farklı bir noktasında Kur'an-ı Kerim yakmak üzere bir kez daha izin talep ettiğini kaydeden Mikail Yüksel, buna da müsaade edilmediğini anlattı.

Mikail Yüksel, ırkçı sokak ressamı Dan Park'ın bu durumu idari mahkemeye taşıdığını ancak polis tarafından verilen kararın haklı bulunduğunu kaydetti. 

Aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın Malmö şehrinde izin almadan gösteri gerçekleştirmeye çalıştığın aktaran Mikail Yüksel, sınır polisinin bu girişime de müsaade etmediğini ifade etti.

Mikail Yüksel, Danimarkalı politikacının sınır dışı edildiğini ve iki sene boyunca İsveç'e giriş yapmasına yasak getirildiğini söyledi. 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu