İran’dan ‘nükleer’ mesaj: ABD iki yüzlü davranıyor

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’li yetkilerinin aksi yöndeki söylemlerine rağmen nükleer anlaşma konusunda kendileriyle görüşmeye devam ettiklerini açıkladı. Abdullahiyan, “ABD iki yüzlü davranıyor. Kendileriyle sürekli iletişim halindeyiz” dedi.

DÜNYA 16.11.2022, 15:31 17.11.2022, 17:16 Murathan Yıldırım
İran’dan ‘nükleer’ mesaj: ABD iki yüzlü davranıyor

Kabine toplantısı sonrası gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, nükleer konusundaki müzakerelere ilişkin son durumu paylaştı. ABD’li yetkililerin, İran ile nükleer müzakerelerin gündemde olmadığına dair açıklamalarını hatırlatan Abdullahiyan, “ABD iki yüzlü davranıyor. Kendileriyle sürekli iletişim halindeyiz. Hatta son mesaj alışverişimizi 72 saatten daha kısa bir süre önce yaptık. ABD tarafı bazı ülkeler vasıtasıyla bize mesaj yolluyor. Müzakereler hususunda çok aceleci davranıyorlar. ABD’nin İran Özel Temsilcisi Rob Malley, iki yüzlü bir şekilde medyaya müzakerelerin öncelik olmadığını söyledi. Bu açıklama ile ABD, aslında İran’daki provokasyonlara odaklandıklarını belirtmek istiyor” şeklinde konuştu. 

“Amerikan yetkililere iki yüzlü davranmamalarını tavsiye ediyorum”

İran’ın kırmızı çizgileri olduğunu belirten Abdullahiyan, “ABD, kırmızı çizgilerimizden geri adım atmamız yönünde mücadele ediyor. Böyle bir baskı ile karşı karşıyayız. Ancak bu konuda İran asla geri adım atmayacaktır. Kısa süre önce gerçekleşen görüşmeler sonucunda tüm zayıf ve güçlü yönleriyle bir mutabakata varmak elbette mümkün. Diğer taraflar da yükümlülüklerini yerine getirir ve nükleer mutabakat bize fayda sağlayacak şekilde olursa, elbette bu fırsattan yararlanmak isteriz. Biz müzakere etmek için müzakere etmiyoruz. Sonuç için müzakere ediyoruz. Başta Rob Mailey olmak üzere bütün Amerikan yetkililere iki yüzlü davranmamalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“İlerlemeyen bir anlaşmaya odaklanmıyoruz”

Önceki gün Paris’te bir basın açıklaması yapan ABD’nin İran Özel Temsilcisi Rob Mailey, İran ile nükleer müzakerelerin şu an gündemlerinde olmadığını duyurmuştu. Mailey, “Şu an ilerlemeyen bir anlaşmaya odaklanmıyoruz. İran’da yaşanan gelişmeler bizim için çok daha kritik. Rejimin İranlılara karşı orantısız baskısı devam ediyor. İran’ın Rusya’ya silahlı insansız hava araçları satması ve rehinelerimizin kurtarılması gibi birçok önemli konu var. Şu an İran’da en az 3 ABD vatandaşı tutuklu vaziyette. Esir takasına ilişkin görüşmelerden ne yazık ki bir sonuç çıkmıyor. Her şeye rağmen mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuşmuştu.  

İran ile nükleer mutabakatın tekrar canlandırılması ve ABD'nin anlaşmaya yeniden katılmasının değerlendirildiği Viyana görüşmeleri, Tahran ve Washington arasındaki uzlaşmazlık sebebiyle 2 ay önce durdurulmuştu. 

Yorumlar (0)