İran 'yanlışlıkla' vurduk demişti! Tazminat ödemeyi kabul etti

İran Tahran-Ukrayna seferini yaparken düşen ve ardından yanlışlıkla vurduğunu ifade ettiği uçaktaki yabancı yolcular için tazminat ödemeyi kabul etti.

DÜNYA 02.07.2020, 20:42 02.07.2020, 22:30 Burak!
İran 'yanlışlıkla' vurduk demişti! Tazminat ödemeyi kabul etti

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 3 Ocak tarihinde gerçekleştirilen bir saldırıda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran ve ABD arasındaki gerilim gitgide tırmanmıştı.

İran tarafından yapılan bu saldırıya karşı 8 Ocak tarihinde ABD'nin Irak'ta bulunan iki askeri üssüne füze saldırısıyla karşılık verilmişti.

İran tarafından yapılan misilleme esnasında başkent Tahran'dan Ukrayna Kiev'e gitmek üzere kalkış yapan Ukrayna Hava Yolları'na ait olan bir Boeing 737 yolcu uçağı fırlatılan füzelerden birinin isabetinin ardından düşmüştü.

176 kişi hayatını kaybetmişti

İranlı yetkililerin 'yanlışlıkla' olduğunu iddia ettiği uçağın düşmesi sonucunda 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Uçaktaki 176 kişinin büyük bir çoğunluğunun İran asıllı olan Kanadalıların oluşturduğu bilinirken uçakta İngiliz, Afgan, Ukrayna ve İsveç vatandaşları da bulunuyordu.

Ukrayna'ya İran tazminat verecek

Tahran yönetimi tarafından düşen uçaktaki yabancı yolculara ilişkin tazminat ödenmesinin kabul edildiği duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, İran ve diğer ülkelerle bir prensip anlaşması imzalandığı kaydedilirken miktarın ne kadar olacağı henüz belli olmasa da Tahran tarafından ödeme yapılacağı ifade edildi.

Yorumlar (0)
12
açık