İran vuranı değil çekeni gözaltına aldı!

Tahran'da Ukrayna uçağının düşürülmesini kaydederek İran'ı tüm dünyaya rezil eden kişi gözaltına alındı.

DÜNYA 14.01.2020, 14:55 Hülya İlgin

İran'ın Irak'ın başkenti Bağdat'taki iki ABD üssüne gerçekleştirdiği füze saldırılarından kısa süre sonra Ukrayna uçağının İran savunma sistemi tarafından füzeyle vurulma anını görüntülediği ve uluslararası basına servis ederek İran'ı tüm dünyaya rezil ettiği gerekçesiyle bir kişi gözaltına alındı.

İran'da muhafazakar kanada yakınlığıyla bilinen Nabaapress haber sitesine göre, Ukrayna uçağının İran hava savunma sistemi tarafından vurulma anını cep telefonu ile kaydeden ve söz konusu görüntüleri Suudi Arabistan destekli bir televizyon kanalına gönderen kişi, emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, "Ukrayna uçağının düşürülmesiyle ilgili birkaç kişi gözaltına alındı. Bağlantılı kişilerle ilgili inceleme ve araştırma devam ediyor." ifadelerini kullanmıştı.

İran'ın bu gözaltıyla 176 hayattan sorumlu olanı bulmak yerine, Tahran yönetimini ve ülkenin askerî sistemini dünyaya rezil edeni hedeflediği de ortaya çıktı.

İran 3 gün sonra itiraf etmişti

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 9'u mürettebat olmak üzere 176 kişi yaşamını yitirmişti.

Ukrayna uçağının düşmesinin, İran'ın Bağdat'taki ABD askeri üslerine füze saldırısı düzenlemesinden hemen sonrasına denk gelmesi "uçağın düşürülmüş olabileceği" ihtimalini akıllara getirmişti.

Ancak Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş ve enkazın yerini bile saptayamadan "teknik arıza" nedeniyle düştüğü açıklaması yapmıştı. Ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, koskoca yolcu uçağının "cruise (seyir) füzesi" olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile "yanlışlıkla" vurulduğunu itiraf etmişti. Bu itiraf da İran'ın askerî kabiliyetinin sorgulanmasına neden olmuştu.

Dün açıklama yapan İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ukrayna uçağının İran savunma sistemi tarafından füzeyle vurulduğu bilgisinin Ruhani hükümetinden gizlendiğini, bu bilginin ancak 2 gün sonra kendileriyle paylaşıldığını iddia etmişti.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, "Geç bildirilmesinden biz de rahatsızız. Problem, kurumlar arasındaki yapısal iletişim sorunundan kaynaklanıyor." savunması yapmıştı.

Yorumlar (0)
-1°
parçalı az bulutlu