İran: Türkiye'nin güvenliği sağlanmalıdır

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Türkiye'nin güvenliği mutlaka sağlanmalıdır. Amerikalılar, Suriye Kürtlerinden oluşan bir grubu kötü emelleri için kullanmak istiyor ve onlardan bir piyade alayı oluşturmayı hedefliyor." açıklamasında bulundu.

DÜNYA 06.10.2019, 14:47
İran: Türkiye'nin güvenliği sağlanmalıdır

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Türkiye'nin güvenliğinin mutlaka sağlanması gerektiğini" söyleyerek, Amerika'nın Suriye Kürtlerinden oluşan bir grubu emelleri için kullanmak istediğini belirtti.

İran Meclisi'ne, milletvekillerinin sorularını cevaplamak için gelen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, gündemdeki konularla ilgili açıklama yaptı.

Fırat'ın doğusuna olası Türkiye operasyonu!

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda olası askerî operasyonuna ilişkin, "Türkiye'nin güvenliği mutlaka sağlanmalıdır." diyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, şunları söyledi:

"Amerikalılar, Suriye Kürtlerinden oluşan bir grubu kötü emelleri için kullanmak istiyor ve onlardan bir piyade alayı oluşturmayı hedefliyor. Bu, küçük bir gruptur ve kesinlikle Suriye'deki Kürt kardeşlerimiz de bu yaklaşıma muhaliftir. Irak Bölgesel Yönetimi'nin yetkilileri de bu siyaseti tasvip etmiyor."

Hiç kimsenin kendi topraklarının başkalarına saldırı için kullanılmasına izin vermemesi gerektiğini ifade eden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Bölge güvenliği, ülkelerin toprak bütünlüğü ile egemenliğine saygı göstermek ve başta Kürt kardeşlerimiz olmak üzere tüm sakinlerinin hukukuna riayet etmekle gerçekleşir." dedi.

Suriye'de askerî çözümlerden yana olmadıklarını belirten İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu sorunu, Irak Kürdistan Bölgesi, Suriye hükümeti ve Suriyeli Kürt grupları ile iş birliği yaparak, Suriye ve Türkiye'nin de askeri koordinasyonuyla, Kürtlerin, Arapların ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki diğer sakinlerin zarar görmeyeceği şekilde çözmek için çaba gösteriyoruz."

3 İranlının serbest bırakılması

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin talebi üzerine Avustralya'da tutuklu bulunan 3 İranlının serbest bırakıldığını ve ikisinin ülkeye döndüğünü ancak birinin dönüşüne izin verilmediğini söyledi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu