İran saldırısında 11 asker sarsılmış!

Amerika'nın 11 askerinin İran'ın Bağdat'ta düzenlediği saldırıda beyin sarsıntısı geçirdiği ortaya çıktı. CENTCOM 8 askerin tedavi için Almanya’ya, 3 askerin ise Kuveyt’e nakledildiğini bildirdi.

DÜNYA 17.01.2020, 07:55
İran saldırısında 11 asker sarsılmış!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), İran’ın Amerikan askerlerinin konuşlandırıldığı Irak’taki Ayn el-Esed Üssü'ne düzenlediği füze saldırısında, beyin sarsıntısı belirtileri gösteren 11 askerin Almanya ve Kuveyt’teki askerî sağlık merkezlerine sevk edildiğini kaydetti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Albay Bill Urban, “İran’ın 8 Ocak’ta el-Esed üssüne düzenlediği saldırıda herhangi bir ABD askeri ölmezken, birkaç asker patlamadan kaynaklı beyin sarsıntısı belirtileri üzerine tedavi altına alındı ve tedavileri sürmektedir.” dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, prosedür olarak bir patlama bölgesinde bulunan askerî personelin beyin sarsıntısı ile ilgili olarak taramadan geçirildiği ve uygun görüldüğünde bir üst sağlık merkezine gönderildiği bilgisini paylaştı. CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban, “Tedbir amaçlı olarak saldırıdan sonraki günlerde bazı askerler kontrol amaçlı olarak el-Esed üssünden Almanya’daki Landstuhl Bölge Sağlık Merkezine, bazıları ise Kuveyt’teki Kamp Arifjan Tesislerine nakledildi.” ifadelerini kullandı.

Askerlerin tedavilerinden sonra Irak’a döneceğini kaydeden ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Albay Bill Urban, “Şu ana kadar 8 Asker Landstuhl’a 3 asker ise Arifjan’a nakledildi.” bilgisini verdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı'nda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’yi hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından, İran da 8 Ocak’ta Amerikan kuvvetlerinin konuşlandırıldığı el-Esed ve Erbil üslerine füze saldırısı gerçekleştirmişti.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu