İran Sağlık Bakan Yardımcısı: "Tahran'daki trafik yoğunluğu bizi endişelendiriyor"

İran Sağlık Bakan Yardımcısı İrec Herirçi, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan önlemlere rağmen başkent Tahran'daki araç trafiğinin hala salgın tehdidi oluşturduğunu söyledi. 

DÜNYA 04.04.2020, 17:28
İran Sağlık Bakan Yardımcısı: "Tahran'daki trafik yoğunluğu bizi endişelendiriyor"

İranlı Öğrenciler Haber Ajansının (ISNA) haberine göre, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen Herirçi, Covid-19 ile mücadele çerçevesinde şehirdeki trafiğin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 90 civarında azalmış olmasına rağmen hala salgının yayılması için tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Herirçi, ülke genelinde Covid-19 vakalarının düşüş eğiliminde olduğunu ifade ederek, "Ancak virüsün yayılması konusunda hala endişeliyiz. Bugün Tahran'daki trafik yoğunluğu bizi endişelendiriyor çünkü trafikteki kişilerden her biri virüsü evlerine ya da iş yerlerine yayabilirler." şeklinde konuştu.

Herirçi, salgının ilk görüldüğü eyaletlerde vaka sayılarının düştüğünü, geç görülen bazı eyaletlerde ise artışın devam ettiğini belirterek, "Azalma eğilimi hem İran'da hem de başka ülkelerde vaka sayılarının sıfırlanması anlamına gelmiyor. Koronavirüs ile mücadelede iyi bir performans gösteren Güney Kore'de dün 90 yeni salgın vakası ortaya çıktı. Maalesef, Kovid-19 aşısı ya da ilacının bulunacağı zamana kadar virüs ile yaşamaya alışmalıyız." diye konuştu.

Covid-19 kaynaklı bugün 158 kişinin daha hayatını kaybettiği İran'da, toplam can kaybı 3 bin 452'ye, vaka sayısı ise 55 bin 743'e yükseldi.

Ülke de ilk vakanın ortaya çıktığı 19 Şubat'tan bu yana Covid-19 teşhisi konulan 19 bin 736 hastanın iyileştiği aktarıldı. 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu