"İran'la yeni bir anlaşma yapılmalı!"

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmasında İran'la gerilimin yükselmesi değil, yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini söyledi.

DÜNYA 08.01.2020, 20:01 08.01.2020, 20:45
"İran'la yeni bir anlaşma yapılmalı!"

ABD Başkanı Donald Trump, dün İran'ın Irak'ta bulunan ABD üslerine gerçekleştirdiği füze saldırısının ardından Beyaz Saray'da Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Trump, konuşmasında İran'la yaşanan gerginliğin artmasından ziyade yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini vurguladı.

"Başkan olduğun sürece İran nükleer silaha sahip olamayacak"

ABD Başkanı Trump, konuşmasına doğrudan İran'ın nükleer silahlanmasına karşıtlığıyla başladı ve "ABD Başkanı olduğum sürece İran asla nükleer silaha sahip olamayacaktır. Sizi bu konuda bilgilendirmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum" dedi.

"Erken uyarı sistemi sayesinde kimse hayatını kaybetmedi"

Trump, ardından dün İran'ın yaptığı saldırıya değinerek "Dün akşamki saldırıda hiçbir Amerikalı yara almadı. Tüm askerlerimiz güven içinde. Çok az bir hasar söz konusu. Amerikan güçleri her şey için hazırdır. İran şimdi ayakta duruyor, tüm dünya için iyi bir durumda olduğumuzu söyleyebiliriz. İran herkes için iyi olan bir hareketle, durma kararı aldı, saldırı pozisyonundan çekilmiş görünüyor. Hiçbir Amerikalı ve Iraklı alınan önlemlerden dolayı hayatını kaybetmedi. Erken uyarı sistemi kullandığımızdan dolayı. Amerika'nın kadınları ve erkekleri son derece iyi bir iş çıkardılar. Uzakta çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

"İran terörizmin en büyük sponsoru"

ABD Başkanı, İran'ın bir süredir bölgedeki istikrara zarar veren davranışlarda bulunduğunu belirtti ve "Uzun zamandır İran'ın istikrarı bozan davranışını tolere etmeye çalışıyoruz. İran dünyada terörizmin en büyük sponsoru olmuş, nükleer silahlarla medeni dünyayı tehdit etmektedir. Biz hiçbir zaman bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

"Süleymani'nin çok önceden öldürülmesi gerekiyordu!"

Başkan Trump, İranlı general Kasım Süleymani'nin öldürülmesi hakkında ise "Amerikan halkının hayatını tehdit eden bir teröristin hayatına son verdik. Benim emrimde ABD ordusu dünyanın bir numaralı teröristi Süleymani'yi ortadan kaldırmıştır. Kasım Süleymani kanlı savaşlara imza attı. Ortadoğu'da binlerce Amerikan askerini öldürdü ve aynı zamanda kurbanları kesti. Süleymani Irak'taki Amerikan personeline yönelik saldırı düzenlemişti, 1 Amerikalı hayatını kaybetti. Bağdat'taki Amerikan Büyükelçiliğine saldırı düzenlemişti. Süleymani'nin çok önceden öldürülmesi gerekiyordu. Kasım Süleymani'yi ortadan kaldırarak teröristlere çok güçlü bir mesaj vermiş olduk; halkımıza zarar vermeyin, tehdit etmeyin" ifadelerini kullandı.

"İran 2015'te yapılan saçma anlaşmadan sonra tavır değiştirdi"

ABD Başkanı, İran'a hâlihazırda uygulanan yaptırımları artıracağını "Biz de İran rejimine yönelik olarak ek yaptırımlar devreye sokacağız. Bu güçlü yaptırımlar İran davranışını değiştirene kadar etkili olacaktır. Suudi Arabistan'a yönelik saldırı sözkonusuydu, iki Amerikan drone'u düşürdüler. 2015'te yapılan saçma nükleer anlaşmasından sonra zaten davranışını değiştirdi. Amerika'ya teşekkür etmek yerine ölüm tehditleri savurmaya başladılar. İran'ın saldırganlığı akılsızca imzalanan nükleer anlaşmadan sonra artmıştır" ifadeleriyle vurguladı.

"İran'la yeni anlaşma yapılmalı, dünya daha barışçıl olmalı"

Trump, İran'la gerginliğin artırılmasından ziyade yeni bir anlaşmaya odaklanılması gerektiğini söyleyerek "İran'la yeni anlaşma yapılmalı, dünya daha barışçıl olmalı. İran büyük bir ülke olabilir, şiddeti körüklemekte ve nefreti körüklediği sürece Ortadoğu'da barış ve istikrar sağlanamaz. ABD İran'a cevap vermelidir. Bugün NATO'dan çok daha fazla adım atmasını isteyeceğim. Bizim Orta Doğu petrolüne ihtiyacımız yok" dedi.

DEAŞ'la birlikte mücadele çağrısı!

Başkan Trump, DEAŞ'la mücadelenin İran'a da fayda sağladığını söyleyerek "Üç ay önce DEAŞ'ı yüzde yüz ortadan kaldırdık, sonra DEAŞ'ın vahşi lideri el Bağdadi'yi öldürdük. DEAŞ'ın yok edilmesi İran'ın da çıkarınadır, bu konuda birlikte çalışmalıyız" dedi.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu