İran'ın başı sahte alkolle de dertte: 320 ölü

İran'da "koronavirüse iyi geliyor" söylentisinin yayıldığı günden bu yana tüketilen sahte içki 320 can aldı. 62 kişi ise tamamen kör oldu.

DÜNYA 01.04.2020, 14:22
İran'ın başı sahte alkolle de dertte: 320 ölü

İran'da Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınından koruduğu söylenti ve dedikoduları sonrası tüketimi artan sahte içkiden zehirlenerek yaşamını yitirenlerin sayısı 320'ye ulaştı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars'a göre, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, 6 Mart'tan bu yana İran genelinde 3117 kişinin sahte içkiden zehirlenerek hastanelere başvurduğunu ya da kaldırıldığını bildirdi.

Sahte içkiden zehirlenenlerden 1066 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığı bilgisini veren İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, bunlardan 73'ünün yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü vurguladı.

Sahte içki sebebiyle bugüne kadar 320 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, 62 kişinin de görme yetisini tamamen kaybettiğini belirtti.

Sahte içki yüzünden şu ana kadar 84 kişinin yaşamını yitirdiği Fars eyaletinin yanı sıra Huzistan, Elburz, Doğu Azerbaycan ve Erdebil başta olmak üzere birçok şehirde 6 Mart'tan bu yana onlarca kişinin "koronavirüse iyi geldiği" söylentileri üzerine endüstriyel alkolden elde edilen sahte içki tükettiği ve onlarca kişinin hayatını kaybettiiği kaydedilmişti.

Bu kapsamda sahte içki üreten birçok kişi gözaltına alınırken, yapılan operasyonlarda yüz binlerce litre alkol ele geçirilmişti.

Yorumlar (0)
27
açık