İran görüntüleri servis etti, ABD'yi yalanladı

Devrim Muhafızları Ordusu, ABD Deniz Kuvvetlerine ait amfibik saldırı gemisinden çektiği görüntüleri paylaştı ve Washington yönetiminin 'İHA düşürme' iddialarının "asılsız" olduğunu iddia etti.

DÜNYA 19.07.2019, 20:33
İran görüntüleri servis etti, ABD'yi yalanladı

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Hürmüz Boğazı'nda düşürdüğünü iddia ettiği İran'a ait İnsansız Hava Aracının (İHA) ABD savaş gemisinden çektiği görüntüleri paylaşarak, söz konusu İHA'nın düşürülmediğini aksine görevini tamamlayarak üssüne geri döndüğünü bildirdi.

Yayınlanan videoda İran İHA'sının Hürmüz Boğazı'ndaki ABD'ye ait savaş gemisinden çektiği görüntüler ve olayın yaşandığı yerin lokasyonuna ilişkin bilgilere yer veriliyor. 

İran yönetimi yayınladığı bu görüntülerle İHA'sının "görevini başarıyla tamamlayarak" üsse döndüğünü ve ABD'nin iddia ettiği iddiaların "doğru olmadığının ispatlandığını" savunuyor.

Öte yandan İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İran'ın hiçbir İHA'sının düşürülmediğini ve ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarının bölgedeki gerginliği artırmaya yönelik olduğunu belirtti.

Beyaz Saray'da dün açıklama yapan Trump, Hürmüz Boğazı'nda ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi ve mürettebatının güvenliğini tehdit eden insansız hava aracını düşürdüklerini söylemişti. Trump, İran'a ait aracı birkaç kez uyarılmasına rağmen gemiye 900 metre kadar yaklaşması nedeniyle “savunma amaçlı” düşürdüklerini belirtmişti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise New York'ta Trump'ın söz konusu açıklamasını soran gazetecilere olayın incelendiğini kaydederek, "Bizim bugün insansız hava aracı kaybettiğimiz yönünde bir bilgi yok." ifadelerini kullanmıştı. 

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi de ABD'nin kendisine ait bir İHA'yı yanlışlıkla düşürmüş olabileceğini kaydetmişti.

Yorumlar (0)
20
açık