İran Dini Lideri Hamaney: Buna devrim diyebiliriz!

Tahran'ın Irak'taki ABD üslerine gerçekleştirdiği saldırı sonrası İran devlet televizyonuna açıklama yapan İran Dini Lideri Hamaney, "Bugün de gördüğümüz gibi büyük bir şey yaşandı aslında bu bir devrim gibi nitelendirilebilir" dedi.

DÜNYA 08.01.2020, 10:11 13.01.2020, 14:18
İran Dini Lideri Hamaney: Buna devrim diyebiliriz!

İran Dini Lideri Hamaney, İran'ın, Irak'taki ABD üslerine gerçekleştirdiği saldırı sonrası İran devlet televizyonuna açıklama yaptı.

"Tarihi değiştirdi diyebiliriz"

Humeyni, "Bugün de gördüğümüz gibi büyük bir şey yaşandı aslında bu bir devrim gibi nitelendirilebilir. Dünyayı sarstı, tarihi değiştirdi diyebiliriz. Bölgedeki tarihi de değiştirdi. Bu perspektiften buna bakmalıyız. Bizim yüce bir yardıma ihtiyacımız var diyebiliriz. Bugün de insanlar bunu gördü. İran'daki halk da bazı ekipmanlara elbette sahip ama sadece askeri güce sahip değiller. Bunu kullanabilirler. Aynı zamanda bir inanca da bağlılar. Bir şeyler daha ileriye gidebilir." açıklamasını yaptı.

"Umuyoruz ki askeri güce başvurulmaz"

"Aslı olan şey inanç içinde yaşamaya devam etmek." diyen İran dini lideri, "Umuyoruz ki askeri güce başvurulmaz ama dini prensiplerden de yola çıkarak gençlik de kültürel bölgeler de bu şekilde düşünüyor. Gözlerimizin önünde gerçekleşen bu durumdan sonra bir ders aldık diyebiliriz." değerlendirmesini yaptı.

ABD'nin bölgede savaşlara, ayrışmaya ve yıkıma yol açtığını Belirten Hamaney,"Bölgedeki yozlaşmış Amerikan varlığı son bulmalı" dedi.

"Şehit Süleymani cesur ve bilge bir adamdı"

"Şehitlerimiz için, Kasım Süleymani için de şunu söylemek istiyorum." diyen Hamaney, "Öncelikle onun şahsiyeti ile ilgili, özellikleri ile ilgili çok şey söylendi. Bizim dostumuz bu cesur adam şu an cennette bulunmakta ve onun kişisel özelliklerini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle birkaç hususun altını çizmek istiyorum. Şehit Süleymani cesur ve bilge bir adamdı. Sadece cesur bir adam değildi, daha fazlasıydı. Bizim şehidimiz Süleymani gözü pek bir adamdı. Tehlike karşısında gözünü kırpmadan ilerlerdi. Kendisi ve tüm askerleri cesur, bilge, tedbirliydi. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu, söylediği sözler etkili ve ikna ediciydi. Her zaman bir fark yaratırdı" ifadelerini kullandı.

80 ABD'linin öldüğü iddia edildi

İran, dün gece yarısı ABD'nin Irak'ta Anbar eyaletindeki Ayn el Esad hava üssüne ve Erbil'de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara 10'dan fazla füze attı. İran Devrim Muhafızları'nın üstlendiği saldırıda, 80 ABD'linin öldüğü iddia edildi.

Yorumlar (0)
10
açık