İran'dan ABD'ye: Çok büyük intikam alınacak!

General Golamali Abuhamze, İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olarak Avrupa ve ABD için kritik önemdeki Hürmüz Boğazı'nı işaret etti.

DÜNYA 05.01.2020, 10:25 13.01.2020, 10:12
İran'dan ABD'ye: Çok büyük intikam alınacak!

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun dış operasyonlardan sorumlu özel birimi Kudüs Gücü'nün komutanı General Kasım Süleymani'nin Bağdat'ta ABD'nin düzenlediği saldırıda öldürülmesinin ardından Ali Hamaney liderliğinde bir araya geldi.

"Doğru zamanda, doğru yerde..."

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Süleymani'nin öldürülmesinden sorumlu olanlardan "çok büyük intikam alınacağı ve bunun doğru zamanda, doğru yerde yapılacağı" kaydedildi.

"Erişebileceğimiz her yerde Amerikalılar cezalandırılacak!"

İran Devrim Muhafızları komutanlarından General Golamali Abuhamze, Süleymani'nin öldürülmesine misilleme olarak İran'ın erişebileceği her yerde Amerikalıları cezalandıracağını söyledi.

Hürmüz ciddi kozlardan biri

Güney Kerman eyaletindeki Devrim Muhafızları Komutanı General Abuhamze, “Hürmüz Boğazı, Batı için hayati bir nokta ve çok sayıda Amerikan muhrip ve savaş gemileri oradan geçiyor. Bölgedeki Amerikan hedefleri uzun zamandan beri İran tarafından tespit edildi. 35 ABD hedefi ve ayrıca Tel Aviv de ulaşabileceğimiz menzilde” dedi.

İngilizler refakatçi gönderiyor

Öte yandan, Süleymani suikastı sonrası İngiltere donanmasına ait iki geminin Hürmüz Boğazı'nı kullanan İngiliz bandıralı gemilere eşlik etmek üzere gönderileceği aktarıldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, hükûmetin İngiliz donanmasına gerek İngiliz gemileri gerekse vatandaşlarını korumak için gerekli tüm adımları atması talimatı verdiğini açıkladı.

Bakan, bu kapsamda donanmaya ait "HMS Montrose" isimli fırkateyn ve muhrip "HMS Defender" gemilerinin Hürmüz Boğazı'nda deniz devriyesi yapacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
4
açık