İran'da ölü sayısı 354 oldu: Ruhani'den kritik açıklama!

İran'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 354 oldu. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Seyahatlerin virüsün yayılmasında etkili olduğunu bilmeliyiz. Bu mesele ekonomimizde de büyük baskılara yol açtı. Koronavirüsle mücadeleyi ciddiye almalıyız." açıklamasında bulundu. 

DÜNYA 11.03.2020, 14:44 11.03.2020, 14:49
İran'da ölü sayısı 354 oldu: Ruhani'den kritik açıklama!

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünyaya hızla yayılıyor.

Koronavirüsün çok vurduğu ülkelerden biri de komşu İran oldu. 

Ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 63 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısı 354 oldu. Vaka sayısı ise 9 bine ulaştı.

Bunun üzerine İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den açıklama geldi.  

"Koronavirüsle mücadeleyi ciddiye almalıyız"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da kendisi dışında tüm kabine üyelerinin koruyucu maske ile katıldım gösterdiği Bakanlar Kurulu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

Hükümetin tüm birimleri ile koronavirüsün yayılmasını durdurmak amacıyla seferber olduğunu kaydeden Ruhani, "Halkın yaşamının tahammül edilemeyecek bir noktaya evrilmemesi için çabalıyoruz." dedi. 

Ruhani, salgınla mücadele konusunda hükümetin yanında halkın da önlemler alması gerektiğine dikkat çekerek, "Seyahatlerin virüsün yayılmasında etkili olduğunu bilmeliyiz. Bu mesele ekonomimizde de büyük baskılara yol açtı. Koronavirüsle mücadeleyi ciddiye almalıyız." ifadelerini kullandı. 

"Gidiş-gelişleri en aza indirmeliyiz"

Nevruz tatilinde bu sene vatandaşların seyahatlerden uzak durması gerektiğine dikkat çeken Ruhani, "Koronavirüsün daha fazla yayılmasının önüne geçmeliyiz. Dikkatsizce yapılan seyahatlerin virüsün daha fazla yayılmasına yol açmasına engel olalım. Gidiş-gelişleri en aza indirmeliyiz çünkü koronavirüs salgınında en güvenli yer evdir." açıklamasını yaptı. 

"Korku ve panik virüsten daha tehlikelidir"

Ruhani, asılsız söylentilere kulak asılmaması çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

"Bu söylentiler bazen sosyal medyada bazen medyada hatta devlet televizyonunda dahi yer alıyor. Bu dedikoduların halkın direniş ruhuna zarar vermesine izin vermeyelim. Korku ve panik virüsten daha tehlikelidir. Virüsü küçümsememeliyiz ancak paniğe neden olacak şekilde büyütmemeliyiz."

"Şehirlerin karantinaya alınması büyük sorunlara yol açabilir"

Salgının etkili olduğu bölgelerin karantina altına alınması gerektiğine ilişkin önerilere değinen Ruhani, "Şehirlerin karantinaya alınmasının daha büyük sorunlara yol açabileceği değerlendirildi. Vatandaşlar, şehirlerin giriş çıkış noktalarında kontrolden geçebilir. Şüpheli durumdaki kişiler sağlık merkezlerine yönlendirilebilir." dedi. 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu