Irak yine karıştı

Irak'ta Sadr Hareketi'nin lideri Mukteda es-Sadr destekçileri tekrar Tahrir Meydanı'na indi.

DÜNYA 29.09.2022, 01:31 30.09.2022, 08:51 Koray
Irak yine karıştı

Sadr yanlısı çok sayıda kişi Meclis'te başkan ve yardımcısının seçildiği oturumu protesto etmek maksadıyla başkent Bağdat'ın merkezi Tahrir Meydanı'nda bir araya geldi.

Göstericiler, kolluk kuvvetlerinin, Meclis binasının da yer aldığı Yeşil Bölge dolaylarına yerleştirdiği beton bariyerleri getirdikleri iş makineleriyle yıkarak, aşmaya çalıştı. Zaman zaman kolluk kuvvetleriyle göstericiler arasında arbede yaşandı.

Meclis iki ay sonra toplandı

İki aylık aranın ardından tekrar bir araya gelen Meclis'te dün Meclis Başkanı Muhammed Halbusi'nin istifa kararı kabul edilmemişti. Meclis Başkanı Yardımcılığı için gerçekleştirilen oylamada ise Muhsin Mendelavi seçilmişti.

Oturumun gerçekleştirildiği esnada Meclis binası etrafına üç füzeyle saldırı düzenlenmiş, bahse konu saldırıda üç asker yaralanmıştı.

Siyasetten çekildiğini duyuran Sadr'ın taraftarları, kabinenin siyasi çevreler arasında paylaşıldığı bir koalisyon hükümetini kabul etmediklerini belirtiyor ve İran'ın desteklediği başbakan adayı Muhammed Şiya Sudani'ye karşı çıkıyor.

Ne olmuştu?

Ülkede geçtiğimiz sene gerçekleştirilen genel seçimin galibi olan Sadr, rakip Şii siyasi partilerle hükümet kurmamış, akabinde de siyasetten çekilerek 73 milletvekili istifa ettirmişti. 

İran yanlısı Şiilerin başbakan adayına da karşı olan Sadr destekçileri, geçtiğimiz temmuz ayı sonunda başkent Bağdat'ta yabancı misyon temsilcilikleri ve hükümet binalarının yer aldığı Yeşil Bölge'yi basarak Meclis binasına giriş yapmıştı.

Sadr destekçileri daha sonra Meclis bahçesinde yaklaşık olarak bir ay boyunca oturma eylemi gerçekleştirmişti.


(Sadr)

Yorumlar (0)