İnsanüstü Bir Ses: Dimash Kudaibergenov

Sahip olduğu 6 oktavlık ses aralığı, üstün diyafram kontrolü ve şarkı söyleme teknikleri ile Dimash Kudaibergenov; dünya çapında ün kazanmaya devam ediyor.

İnsanüstü Bir Ses: Dimash Kudaibergenov

Dinleyenleri şaşkınlığa uğratan ses özellikleri ile yıldızı 2017 yılında Çin’de düzenlenen ‘Singer’ isimli yarışmada aldığı ikincilik sonucunda parlayan Dimash Kudaibergenov, 1994 yılı Kazakistan doğumlu. 6 oktavlık ses aralığına sahip olduğu bilinen yetenekli söz yazarı ve şarkıcı; 12 farklı dilde şarkı söyleyebiliyor. Bu diller arasında; anadili olan Kazakça dilinin yanı sıra Rusça, Mandarince, İngilizce, Fransızca, Ukraynaca, İtalyanca, Sırpça, Almanca ve İspanyolca gibi diller de bulunuyor.

Dimash Kudaibergenov ve Eğitimi

Müzik alanında yetenekli olduğu daha çok küçük yaşlarda keşfedilen Dimash, 5 yaşında piyano ve şan dersleri almaya başlıyor. 2014 yılında opera bölümünden mezun olan yetenekli sanatçı, Jazz ve Pop alanlarında da eğitim görmüş olmakla birlikte halen müzik kompozitörlüğü ile ilgili lisansüstü eğitim almaya devam ediyor.

Genç bir yetenek olarak çocukluğundan beridir sesini daha iyi yönde geliştirmek ve diyafram kullanımı konusunda ilerleme kaydetmek amacında olan Dimash, nefesini uzun süre tutabilmek için yüzme eğitimleri de almış bulunmakta.

İnsanüstü Bir Ses Dimash Kudaibergenov

Çocukluktan İtibaren Eğitilen Bir Ses

Kazakistan’da katıldığı yarışmalardan aldığı birinciliklerle kariyeri doğrultusunda doğru adımlar atan Dimash’in tanınırlığı Çin’de düzenlenen Singer 2017 isimli yarışma ile oluyor. C2 notası gibi bas seslerden e6 gibi soprano notalarına hiç zorlanmadan çıkabilen sanatçı; insanüstü bir ses olarak görülüyor. Müzik parçasını seslendirirken bütün vücut tınlaşımlarını kullanabilecek seviyede kendisini geliştirmiş olan Dimash; göğüs sesinin derin tınılarında gezinirken birden tam sesle kafa sesine çıkabiliyor.

Göğüs sesi; insanın diyafram kullanarak çıkardığı gür ses olarak bilinirken, kafa sesinin iki farklı türü bulunuyor. Bu türlerden ilki, sesin inceltilerek tiz bir hale getirilmesi olan falsetto olarak adlandırılıyor. Diğer bir kafa sesi türü de, diyafram kullanılarak içerisinde göğüs sesi de barındıran ve hiç zorlanmadan çıkarılan en yüksek ses olarak betimleniyor ve buna mix voice (ses) deniliyor.

İnsanüstü bir Ses Dimash Kudaibergenov

Dimash Tarzı Denilen Müzik Tekniği

Bünyesinde en az 5 farklı insan sesi barındırabilecek şekilde 6 oktavlık ses aralıklarına tam tonda basabilen Dimash’in hayranları tarafından ‘Dimash Tarzı’ denilen bazı teknikleri de var. Pop, Opera, Rock, R&B, Jazz ve Blues türlerinde şarkı söyleyebilen Dimash; sesini bas tonlarda kullanırken de, sanki bir soprano gibi söylerken de nefes ve diyafram kontrolleriyle oldukça etkileyici bir yetenek gösteriyor.

Şarkılarına bas tonlardan başlayan sanatçı, dakikalar ilerledikçe bariton ve tenor tonlarına geçiş yapıyor. Ses tonu olarak daha çok 2. ve 3. oktav tonlarında gezen Dimash, 4. ve 5. oktav notalarına geçiş yaptığında da rahatlıkla şarkı söyleyebiliyor. 6. oktavın notalarına geçiş yaptığında ise tabiri caizse adeta şov yapmaya başlıyor genç şarkıcı.

İnsanüstü Bir Ses Dimash Kudaibergenov

Dimash Kudaibergenov’e Ün Getiren Şarkılar

Singer 2017’de seslendirdiği ‘S.O.S. d’un terrien en détresse’, ‘Opera’ ve ‘Adagio’ gibi şarkılar ile ünü Çin ve Kazakistan ile sınırlı kalmayıp dünya geneline de yayılan ve insanüstü bir ses olarak lanse edilen Dimash Kudaibergenov; uluslararası turlar düzenlemeye başlıyor ve ilk adresleri Fransa ile Rusya oluyor. Türkçe şarkı olarak ‘Gesi Bağları’nı da seslendirmiş olan Dimash, kazandığı başarılar ile ana yurdu Kazakistan’ı en iyi şekilde temsil edebilme ve ülkesini dünyaya tanıtma isteği taşıyor.

Bizlere de bu yolda ona başarılar dilerken aynı zamanda olağanüstü sesini dinlemek düşüyor…

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 13:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mariyana
Mariyana - 1 ay Önce

Müzik dediğin budur. İçinde bşr ruh taşıyor

SIRADAKİ HABER