İngiltere’de Brexit Bakanı istifa etti

Brexit Bakanı Lord David Frost, Başbakan Johnson’a bir mektup yazarak istifasını kaydetti. 2,5 senedir AB ile müzakerelere liderlik ettiğini fakat bunun uzun vadeli olacağını bildiği için artık bu görevi bırakmak istediğini dile getirdi. Frost, Ocak 2022’de görevinden ayrılacak. 

DÜNYA 19.12.2021, 10:38 19.12.2021, 16:23 Başak Çetin
İngiltere’de Brexit Bakanı istifa etti

Brexit konusunda sağlam duruşu olan ve bu duruşla birlikte pek çok Avrupa ülkesine liderlik eden İngiltere’de sürpriz bir ayrılık yaşandı. İngiltere Brexit Bakanı David Frost, Başbakan Boris Johnson’a gönderdiği mektupla istifa etti. 2,5 senedir İngiltere’nin Brexit sürecinde AB ile olan görüşmelere liderlik ettiğini; ülkenin bağımsızlığını kazandığını ve AB ile iyi ilişkiler kurmak konusunda önemli adımlar atıldığını mektubunda ifade eden Frost, Bu işin uzun vadeli olacağını gerekçe göstererek görevinden ayrılmak istediğini belirtti. Johnson tarafından onaylanan bu istek sonucunda Frost, Ocak 2022’de koltuğunu bırakmaya hazırlanıyor. 

“Mektubun basına açıklanması hayal kırıklığı yarattı” 

Frost, istifa durumunun resmi olarak henüz gerçekleşmeden Boris Johnson’a gönderdiği bu istek mektubunun bir şekilde basına sızdırılmasının kendisinde hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Durumun kamuoyu tarafından bilinmesinden rahatsızlık duyduğunu aktaran Frost, istifasını resmi şekilde yapacağını ve derhal uygulanması yönünde talebini ileteceğini dile getirdi.  David Frost

Ayrılmadan önce eleştirilerini de aktardı 

Brexit’in sağlandığını kaydeden Frost, İngiliz hükümetinin, AB’den ayrılmasının getirdiği fırsatlardan faydalanması gerektiğini aktardı. Hükümetin politikaları hakkında eleştirilerde bulunan Frost, salgın kısıtlamaları hakkında da konuştu: “Salgına karşı tekrar kısıtlama gelmeyeceği yönünde sözler verilmişti fakat bunlar tutulmadı. Bu konuda üzgün hissediyorum. Umarım işler kısa sürede düzene konulur ve diğer ülkelerdeki gibi zorlayıcı kısıtlamaların cazibesine kapılmayız.” 

Johnson’a bir darbe de Frost’tan geldi 

Başbakan Boris Johnson, şu anda zor zamanlar geçiriyor. Kısıtlamaların yeniden getirildiğini açıklayan Johnson, ülkede adeta topa tutuluyor. Aşı pasaportu konusunda oylama başlatan Başbakan, kendi partisinden yüzde 98 oranında “hayır” oyu aldı. Johnson’ın partisi (Muhafazakar Parti), 16 Aralık 2021 tarihinde Kuzey Shropshire’da düzenlenen ara seçimi kaybetti. Tüm bunların üzerine Brexit Bakanı’nın da istifa etmesiyle birlikte Johnson’ın işleri hayli zorlaştı. Boris Johnson

Yorumlar (0)
-4
kapalı