İngiltere’de çevreciler başkan koltuğuna yapıştı

İklim krizini görüşmek adına İngiltere'de halk meclisi oluşturulması isteminde bulunan çevreci gruplar, garip bir protestoya imza attı. Kendilerini Avam Kamarası Başkanı Lindsey Hoyle'ın koltuğuna yapıştıran çevreciler eylemi bu şekilde gerçekleştirdi.

DÜNYA 03.09.2022, 12:43 05.09.2022, 13:09 Merve Yüksel
İngiltere’de çevreciler başkan koltuğuna yapıştı

İngiltere'de "Extinction Rebellion" isimli çevreci ekibin 3 üyesi, eÅŸya depolama, kendilerini Avam Kamarası Başkanı'nın koltuğuna yapıştırarak eylem düzenledi. Protestoya katılan diğer 2 üye ise "Halk meclisi şimdi" ve "İnsanların karar vermesine izin verin" yazılı pankartlar kaldırdı.

Polis ekipleri grubu binadan çıkardı

Ülke basını tarafından alınan haberlere göre, protestocu grubun, parlamentoya düzenlenen resmi bir tur sayesinde binaya giriş yaptıkları ve daha sonra gruptan ayrı hareket ettikleri tespit edildi. Parlamentonun dışında duran bazı protestocular ise kendilerini yönetim binasının demirlerine zincirledi.

Protestonun sonrasında ise ambulans, itfaiye ve polis, itfaiye ekipleri bölgeye geldi.

Polis ekipleri eyleme katılım sağlayan göstericilerin etrafını sardı ve şarkılar söyleyen bir grubu da meclisin dışarısına çıkardı.

Çevreci gruptan açıklama: “Şiddet içermiyordu”

Çevreci kalabalık daha sonra resmi Twitter hesapları üzerinden bir açıklamada bulunarak, takribi 50 destekçinin iklim krizini görüşme düşüncesiyle halk meclisi oluşturulması isteminde bulunarak, parlamentonun içerisinde şiddet barındırmayan bir eylem gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ekip konu ile ilgili açıklamasında, "Protesto, Westminster'de yaşanan yolsuzluğun önüne geçmek, insanların karar vermesine olanak sağlamak ve siyaseti güncellemek adına bir halk meclisi oluşturulması ihtiyacını gözler önüne seriyor." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
16
açık