İngiltere’de bir ilk: 10 Numara'nın yeni sakini Mr. Kural oldu!

İngiltere'deki seçimlerde ezici bir zafer kazanan İşçi Partisi, 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarını sona erdirdi ve Başbakanlık Konutu'nun yeni sakininin Keir Starmer olması kesin gibi görünüyor

DÜNYA 05.07.2024, 02:10 05.07.2024, 12:54 Şeyda Gül
İngiltere’de bir ilk: 10 Numara'nın yeni sakini Mr. Kural oldu!

İngiltere'de yapılan son genel seçimlerde İşçi Partisi büyük bir zafer kazandı ve 2010 yılından bu yana ilk kez iktidara geldi. Ülkenin 650 üyeli Avam Kamarası'nda 410 milletvekili kazanan İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer, ülkenin yeni başbakanı olarak seçildi.

Keir Starmer, seçim zaferini takiben yaptığı konuşmada, "Bugün ülkeyi yeniden inşa etmeye başlıyoruz" dedi. Starmer, 4 yıl önce İşçi Partisi’nin liderliğini daha sol çizgideki Jeremy Corbyn’den devraldıktan sonra partiyi daha merkezi bir konuma getirmişti.

Keir Starmer kimdir?

Keir Starmer, siyasete atılmadan önce başarılı bir avukat olarak tanınıyordu. 1962 doğumlu olan Starmer, Londra'nın Surrey şehrinde büyüdü ve ailesinin işçi sınıfından geldiğini sıkça vurguluyor. Annesi hemşire, babası ise bir fabrikada alet üreticisiydi.

Ailesi, İşçi Partisi'ne olan sadakatiyle biliniyor. Starmer, gençlik yıllarında İşçi Partisi'nin yerel gençlik kollarına katılarak siyasete olan ilgisini genç yaşta göstermiş, daha sonra hukuk eğitimini Leeds ve Oxford Üniversiteleri'nde tamamlamıştı.

2015 yılında Londra’daki Holborn ve St Pancras seçim bölgesinden milletvekili seçilerek İngiltere Parlamentosu'na giren Starmer, Jeremy Corbyn’in liderliğindeki İşçi Partisi'nde İçişleri Sözcüsü olarak görev yapmıştı. Özellikle göç konularında hükümetin performansını eleştirmiş ve Brexit sürecinde de önemli bir rol üstlenmişti.

İşçi Partisi, 2019 genel seçimlerinde ağır bir yenilgi almış ve bu yenilgi sonrası Corbyn istifa etmişti. Keir Starmer, 4 Nisan 2020'de İşçi Partisi lideri seçildi. Liderlik kampanyası sırasında enerji ve su şirketlerinin kamulaştırılması, üniversite öğrencilerine ücretsiz eğitim gibi vaatlerde bulunan Starmer, partinin merkezi konumunu güçlendirmek için çaba sarf etti.

Vaatlerini revize etti

Keir Starmer, liderliği döneminde parti politikalarını merkeze doğru yönlendirerek, önceki vaatlerinden bazılarını revize etti. Enerji ve su şirketlerinin kamulaştırılması yönündeki önceki vaatlerini geri çeken Starmer, çevre konusunda yeşil enerji projelerine destek vermekle birlikte vaatlerinin kapsamını daralttı.

İsrail-Hamas çatışmasındaki tutumu

Ancak Starmer'ın İsrail-Hamas çatışması sırasındaki tutumu partide tartışmalara yol açtı. İsrail'in Gazze'deki operasyonlarını savunması, Filistin yanlısı seçmenler arasında tepkilere neden oldu ve partiden bazı milletvekillerinin eleştirilerine maruz kaldı.

Keir Starmer, kişiliğiyle de dikkat çeken bir lider olarak biliniyor. Sık sık "Bay Kural" lakabı takılan Starmer, kurallara olan bağlılığıyla tanınıyor. Politik kariyerinden önce gençken yasalara aykırı davrandığı tek olay, izinsiz dondurma satışı yaparken polis tarafından yakalanmasıydı.

2007'den beri İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) için çalışan Victoria Alexander ile evli olan Starmer'ın bu evlilikten iki çocuğu bulunuyor.

Yorumlar (0)