İngiltere ve Hollanda’da AP oylaması başladı

Avrupa Parlamentosu seçimleri için İngiltere ve Hollanda’da oy verme işlemi başladı.

DÜNYA 23.05.2019, 11:27 23.05.2019, 11:38 Banu Fırıncılar
İngiltere ve Hollanda’da AP oylaması başladı

İngiltere’de 12 seçim bölgesinde 73 milletvekilinin seçileceği Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, yerel saatle 07.00’de halk oy vermeye başladı. Ülkede yerel saatle 22.00’ye kadar sandıklar açık kalacak.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden 2016 yılında yapılan referandumla ayrılma kararı alması nedeniyle AP seçimlerine katılmaması bekleniyordu. Fakat, 29 Mart olarak belirlenen Brexit tarihinin 31 Ekim’e ertelenmesiyle, seçime katılmak kaçınılmaz hale geldi.

SEÇİMİN FAVORİSİ 'BREXİT PARTİSİ'

Kısa süre önce kurulan Brexit Partisi anketlerde seçimin favorisi olarak gösteriliyor. Aşırı sağcı Nigel Farage’ın liderliğindeki partinin hem ana muhalefetteki İşçi Partisi’ni hem de iktidardaki Muhafazakâr Parti’yi geride bırakması bekleniyor.

Theresa May liderliğindeki muhafazakârların oy oranı açısından beşinci sıraya kadar düşmesi bekleniyor.

Son AP seçiminde katılımın yüzde 35,6'da kaldığı ülkede, Brexit kutuplaşması sebebiyle bu kez seçime katılımın daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda, bu ülkeye ait olan 73 sandalye İspanya, İtalya ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu 14 ülke arasında dağıtılacak.

HOLLANDA'DA 308 ADAY YARIŞIYOR 

Hollanda'da da AP seçiminde oy verme işlemi yerel saatle 07.30'da başladı.

Seçimde 16 partiden toplam 308 aday, 26 sandalye için yarışıyor. Sandıkların yerel saatle 21.00'de kapanacağı seçimlere 6 Türk kökenli aday katıldı.

Sandıklar kapandıktan sonra sadece sandık çıkış anket sonuçları açıklanacak. Sayım sonucu ise bütün ülkelerle birlikte pazar akşamı duyurulacak. Resmi sonuçlar da 31 Mayıs’ta ilan edilecek. 12 milyon 997 bin 600 seçmenin bulunduğu ülkede, son AP seçimine katılım yüzde 37 düzeyinde kalmıştı.

İşçi Partisi’nin (PvdA) entegrasyon politikasına güvenoyu vermediği için partiden ihraç edilen Türk kökenli milletvekilleri Selçuk Öztürk ve Tunahan Kuzu tarafından 9 Şubat 2015'te kurulan Denk Partisi, ilk defa katıldığı AP seçimleri için 3'ü Türk kökenli 14 aday gösterdi.

Hollanda'da 2017'de genel seçimlerde 3 milletvekili, 2018 yerel seçimlerinde ise katıldığı 14 belediyenin 13'ünde 33 meclis üyesi ve bölge komisyon üyesi çıkarmayı başaran Denk Partisi, AP seçimlerinde 2 vekil çıkarma hedefine sahip.

Ipsos'un 22 Mayıs'taki son anketine göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin partisi Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) ve ülkede mart ayında yapılan eyalet seçimlerinde en çok oyu alan aşırı sağcı Demokrasi için Forum Partisi (FvD) favori olarak gösteriliyor. 

EN FAZLA SEÇMENİN KATILDIĞI DEMOKRATİK SEÇİMLER

Seçme yeterliliği bulunan 374 milyon AB vatandaşı, AP milletvekillerini 23-26 Mayıs’ta sandık başına giderek belirleyecek. Dünya genelinde Hindistan'dan sonra en fazla seçmenin katıldığı demokratik seçimler olarak tanımlanan AP seçimlerinde bu sene 8 siyasi grup yarışıyor. Avrupa Parlamentosu, yasama organı olarak AB Konseyi ile birlikte birliğin yasalarını kabul ediyor ve bütçesini onaylıyor.

Yorumlar (0)
açık