İngiltere "Türkiye'den daha istemeden" açıklamış!

İngiltere'nin sevkiyatı garantilemeden Türkiye'den koruyucu ekipman geleceğini açıkladığı belirtildi.

DÜNYA 21.04.2020, 08:42
İngiltere "Türkiye'den daha istemeden" açıklamış!

İngiliz hükümetinin Türkiye'den 84 ton koruyucu ekipman geleceğiyle ilgili duyuruyu, sevkiyat garanti altına alınmadan yaptığı bildirildi.

The Times gazetesinin haberine göre, bir hükümet kaynağı, açıklamayı yapan İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick'in iyi bir haber vermek isterken erken davrandığını belirtti. Aynı kaynak, ürünler yola çıkmadan önce duyuru yapmalarının hata olduğunu da söyledi. 

Gazeteye konuşan Türk kaynakları ise açıklama 18 Nisan Cumartesi yapılmasına rağmen resmi talebin ancak 19 Nisan Pazar günü geldiğini açıkladı.

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın da gecikmenin sorumlusunun Türkiye olmadığını ifade ederek, "Evrak, izin, gümrük gibi bizim yapmamız gereken ne varsa yapıldı. Mesele, İngiltere hükümeti ile Türkiye'deki özel bir şirket arasında." diye konuştu.

Yaklaşık 100 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiği İngiltere'de, kişisel koruyucu ekipman eksikliği sebebiyle hükümetin üzerindeki baskı giderek fazlalaşıyor.

84 tonluk sevkiyat 

İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick, 18 Nisan'da koruyucu ekipman sıkıntısıyla ilgili soru üzerine, Türkiye'den 19 Nisan'da yeni bir sevkiyat beklediklerini duyurmuştu.

Bu ürünlere küresel çapta yoğun talep olduğuna dikkati çeken İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick şöyye konuşmuştu:

"Yarın Türkiye'den yaklaşık 84 tonluk büyük bir kişisel koruyucu ekipman sevkiyatı bekliyoruz. Bunun içinde 400 bin önlük de olacak."

Ancak, ürünlerin pazar günü gelmemesi hükümete karşı tepkiye sebep olmuştu.

Halk Sağlığı Kurumunun yeni kılavuzunda, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) hastalarına müdahalede giyilmesi gereken sıvı geçirmez tulumlar yerine, tekrar kullanılabilir tulumlarla uzun kollu laboratuvar önlüklerinin kullanılabileceği ifade edilmişti.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu