İngiltere'nin yeni başbakanı kim olacak?

Başbakan Liz Truss'ın istifasını açıklamasının ardından İngiliz kamuoyu, Muhafazakar Parti'nin yeni liderinin kim olacağını tartışıyor. Eski başbakan Boris Johnson'ın da yer aldığı listede bazı muhtemel adaylar ön plana çıkıyor.

DÜNYA 23.10.2022, 10:26 24.10.2022, 01:02 Hakan Öksüz
İngiltere'nin yeni başbakanı kim olacak?

Boris Johnson'dan koltuğu aldıktan sonra sadece 44 gün dayanabilen İngiltere Başbakanı Liz Truss, önceki günlerde istifa kararını açıkladı. Vatandaşların elektrik ve doğal gaz faturalarını daha kolay ödeyebilmesi ve gıda fiyatlarının düşürülmesi için görevi devraldığını kaydeden Truss, mevcut koşullarda bu sözünü yerine getiremeyeceğini belirterek istifasını sundu. Vergi indirimi konusunda da sert eleştirilere maruz kalan Truss, yeni başbakan seçilene kadar görevde kalacağını söyledi.

Muhafazakar Parti'de yine liderlik yarışı var

Liz Truss'ın istifa kararının ardından İngiliz kamuoyu, yeni başbakanın kim olacağına ilişkin iddialarla çalkalandı. Truss sonrası başbakanlık koltuğuna gelecek isim hakkında tartışmalar yaşandı. Muhafazakar Parti'nin yeni liderinin kim olacağı merak edildi. The Economist dergisi, İngiltere'deki siyasi kaosa ilişkin, "2022 yılında Muhafazakar Parti'de ikinci defa liderlik yarışı yapılacak." yorumunda bulundu.

Rishi Sunak ismi öne çıkıyor

İngiliz kamuoyu, başbakanlık koltuğuna oturma ihtimali bulunan isimleri tartışıyor. The Economist dergisine göre listenin ilk sırasındaki isim, bir zamanların İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak oldu. Liz Truss ile liderlik yarışına giren ancak yenilen Rishi Sunak'ın başbakanlık koltuğuna oturma olasılığının yüzde 76,4 olduğu kaydedildi.

Boris Johnson geri dönebilir

Rishi Sunak'ın ardından listelerde ikinci sırada yer alan isim ise eski başbakan Boris Johnson oldu. Kazanma ihtimali yüzde 18,9 olarak açıklanan Boris Johnson'ın, siyasi arenada herkesi şaşırtacak bir geri dönüşe imza atabileceği söyleniyor. ABD'de 2024 yılındaki seçimlerde eski başkan Donald Trump'ın da adaylığını açıklaması ihtimali üzerinden durularak, "Sarı saçlılar geri dönüyor." yorumları yapılıyor.

Diğer muhtemel adaylar

Muhafazakar Parti üyeleri arasında popüler bir isim olan Brexit yanlısı Penny Mordaunt'un da muhtemel adaylardan olduğu belirtildi. Başbakan Theresa May döneminde Savunma Bakanı olan Penny Mordaunt'un, bu kez başbakanlık koltuğuna göz diktiği öne sürüldü. Savunma Bakanı Ben Wallace, eski İçişleri Bakanı Suella Braverman ve Kemi Badenoch'un da muhtemel adaylar listesinde yer aldığı kaydedildi.

Yorumlar (0)