İngiltere, Fransa ve Almanya'dan ortak kınama!

İngiltere, Fransa ve Almanya ortak bir açıklamayla Irak'ta koalisyon güçlerine karşı yapılan saldırıları kınadı.

DÜNYA 06.01.2020, 08:48
İngiltere, Fransa ve Almanya'dan ortak kınama!

İngiltere, Fransa ve Almanya, Irak'ta koalisyon güçlerine karşı yapılan saldırıları ortak bir açıklamayla kınadı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve  Almanya Başbakanı Angela Merkel imzalı yazılı açıklamada, Irak'taki saldırılar kınandı ve özellikle İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve İran'ın bölgede oynadıkları olumsuz rolden endişe edildiğinin altı çizildi.

İngiltere, Fransa ve Almanya'nın ortak açıklamasında, ''Gerilimin azaltılması şu an en önemlisi. Bölgedeki tüm aktörlere sorumluluk bilincinde hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz.  Irak'taki artan şiddet bir an önce durdurulmalı. Özellikle İran'ı şiddet içeren eylemlerden veya onları desteklemekten kaçınmaya çağırıyoruz. İran'ı Nükleer Anlaşmaya (JCPoA) uygun olmayan her türlü tedbiri geri çekmeye çağırıyoruz.'' denildi.

Açıklamada, Irak'ın güvenliği ve egemenliğine verilen destek bir kez daha teyit edilirken, yeni bir krizin Irak'ın istikrarı için uzun yıllar verilen çabaların heba edilmesi ihtimaline vurgu yapıldı.

Terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadeleye devam etme taahhüdünün bir kez daha  vurgulandığı ortak açıklamada, ''Bu yüksek bir önceliğimiz olmaya devam ediyor. Bu bağlamda koalisyonun korunması yüksek öneme sahiptir. O nedenle Irak yetkililerini koalisyona gerekli desteği sağlamaya devam etmeye çağırıyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

İngiltere, Fransa ve Almanya'nın ortak açıklamasında ayrıca bölgedeki gerilimin azaltılması ve istikrarın sağlanması konusundaki kararlılığın sürdürüleceği vurgulandı.

İranlı generalin öldürülmesi

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı), cuma günü İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuş ve vur emrinin ABD Başkanı Donald Trump tarafından verildiğini açıklamıştı.

SİHA (silahlı insansız hava aracı) ile düzenlenen saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in yanı sıra İranlı subayların da aralarında bulunduğu 10 kişi yaşamını yitirmişti.

İran'ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney de İran'da 3 gün ulusal yas ilan ederek, "ABD güçlerine sert karşılık verileceğini" ilan etmişti.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur