İngiltere'de Türkiye krizi: Büyük utanç!

Türkiye'den İngiltereye gönderilen sağlık malzemelerinin devamının gecikmesine ilişkin ortaya atılan iddiaların doğru olmadığını İngiliz yabancı kaynaklar doğruladı. İngiltere'de bir TV kanalına konuşan İngiliz kaynaklar, gecikmeden dolayı İngiliz makamlarının sorumlu olduğunu ifade etti.

DÜNYA 21.04.2020, 19:18 21.04.2020, 19:50 Hanife
İngiltere'de Türkiye krizi: Büyük utanç!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle zor günler geçiren İngiltere’de gündem, Türkiye'den gelmesi planlanan ve sağlık çalışanlarının giymesi için kullanılacak güvenlik ekipmanları ve önlükler...

Geçen hafta içerisinde Türkiye'den ulaştırılan sağlık ekipmanlarının bir kısmının bu hafta gelmemesi İngiltere'de ciddi bir sağlık krizini de beraberinde getirirken, İngiliz medyası bu konudaki esas sorumlunun İngiliz yetkililer olduğunu ortaya çıkardı.

Günlerdir 'Türkiye koronavirüs yardımını göndermedi' diyorlardı! İngiltere hatasını itiraf etti

"Utanca sebep oldu"

İngiltere'de bir TV kanalına konuşan İngiliz kaynaklar; Türkiye'nin bu gecikmede hiçbir etkisi olmadığını söylerken bütün sorumluların İngiliz makamları olduğunu duyurdu. Yetkililerin Cumartesi günü gelmesi beklenen malzemeler için Türk yetkililere pazar gününe kadar resmi bir talepte bulunmadığı belirtilirken, "Gecikme hali hazırda salgınla mücadelede ön safta olan ve hastalarla ilgilenen sağlık personeline koruyucu ekipman temin edemeyerek ciddi bir baskıyla karşı karşıya kalan İngiliz hükümetinde bir utanca sebep oldu" yorumu yapıldı.

İngiltere'de TV kanalına pazartesi günü konuşan İngiliz bir yetkili, "Türkiye'deki tedarikçinin malzemesi hazırdı fakat hafta sonu bir sorun yaşandı ve yetkililer Türkiye hükümetinden yardım istemek zorunda kaldı" dedi.

İsmini açıklamayan bir diğer İngiliz ise, "Üretim ve belge işlerinin hızı gecikmeye sebep oldu. Bir diğer sebep de alınan malzemelerin güvenlik ve kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığını test etmek olabilir" yorumunu yaptı.

Türkiye tarafı: böyle düşünmek çok saçma

Öte yandan Türkiye tarafından açıklamalarda bulunan bazı kaynaklar, İngiltere'nin resmi talebini pazar gününe kadar göndermediğini söyledi. Bu kaynaklar, İngiltere'den resmi talebin gelmesinin ardından Türkiye'nin hızla harekete geçerek yardım ettiğini söyledi. Kaynaklar, üreticilerin Türkiye Sağlık Bakanlığı'na sadece bir kere pazartesi günü başvuru yaptığını dile getirdi.

İsmini açıklamayan bir kaynak, "Türkiye devleti bu gecikmeden sorumlu değildir. Biz elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız" derken ismini açıklamayan bir diğer kaynak ise Sky News'e, "Türk yetkililer tarafından bir sorun olamaz. Aksine izinler çok hızlı bir şekilde verildi. Geçen hafta İngiltere'ye yardım yapan bir ülkenin bu hafta bunu engellemek istediğini düşünmek çok saçma" ifadesini kullandı.
 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu