İngiltere'de Boris Johnson depremi! Kritik isim istifa etti

İngiltere'de istifa depremi yaşanıyor... İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan istifa etti.

DÜNYA 22.07.2019, 13:10 22.07.2019, 13:17
İngiltere'de Boris Johnson depremi! Kritik isim istifa etti

İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan, Muhafazakar Parti'deki liderlik yarışında oylamanın sona ermesine saatler kala istifasını verdi.  

Duncan, liderlik yarışını kazanmasına kesin gözüyle bakılan eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Brexit süreci konusunda büyük bir anlaşmazlık yaşamıştı.

Johnson'ın, Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını 'düğmesi Brüksel'in elinde olan intihar yeleği' olarak değerlendirmesine en sert tepkiyi veren siyasetçi Duncan olmuştu.

"Bu Boris Johnson'ın siyasi sonudur"

Sosyal medya hesabından Johnson’a tepki gösteren Duncan, "Bu, modern İngiltere siyasi tarihinin en iğrenç anlarından biri. Üzgünüm ama bu Boris Johnson'ın siyasi sonudur. Eğer şimdi değilse de gelecekte böyle olmasını temin edeceğim." ifadelerini kullanmıştı.

Duncan, İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch'un istifasından da Johnson'ı sorumlu tutmuştu. Duncan, lider adayı ve muhtemel başbakan Johnson'ın büyükelçiyi 'otobüsün önüne ittiğini' belirtmişti. 

Alan Duncan, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Avrupalı bakan olmuştu.

Başka istifalar da bekleniyor

Muhafazakar Parti'de liderlik yarışının sonucu yarın belli olacak. 

Maliye Bakanı Philip Hammond ile Adalet Bakanı David Gauke, Johnson'ın lider seçilmesi durumunda istifa edeceklerine dair açıklamada bulunmuşlardı.

Johnson'ın lider seçilmesi durumunda başta rakibi Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt olmak üzere bir dizi bakanın daha istifa edeceği tahmin ediliyor.

Muhafazakar Partinin yeni lideri, başbakanlık görevini 24 Temmuz günü Theresa May'den devralacak.
 

Yorumlar (0)
19
açık