İngiltere'de başbakanlık yarışı: Finalin adı belli oldu

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderliğinden istifa etmesinin akabinde parti vekilleri arasında süren oylamada adaylardan Penny Mordaunt yarış dışı kaldı.

DÜNYA 20.07.2022, 19:14 Koray
İngiltere'de başbakanlık yarışı: Finalin adı belli oldu

Muhafazakar Parti'de liderlik koltuğu için gerçekleştirilen oylamada Penny Mordaunt 105 oy almasına karşın elenen kişi oldu.

Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ise 137 oy alarak yine birinci oldu. Mevcut Dışişleri Bakanı Liz Truss ise 113 oy aldı ve yarışı sürdürme şansı elde etti.


(Sunak)

5 Eylül tarihinde belli olacak

Liderlik yarışı için son iki adayın en geç 21 Temmuz tarihine dek belirlenmesi tahmin ediliyor.

Akabinde ülke genelinde yaklaşık olarak 160 bin Muhafazakar Parti mensubu, partinin yeni liderini ve ülkenin yeni başbakanını finale kalan iki aday arasından tercih edecek.

Oylamanın akabinde Johnson sonrası Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın yeni sakini önümüzdeki 5 Eylül tarihinde açıklanacak.


(Truss)

Enflasyondaki yükseliş sürüyor

Ülkenin bir diğer önemli gündemi ise ekonomi.... Yaklaşık üç senedir etkisini sürdüren pandemi süreci ve şubat ayında başlayan Ukrayna-Rusya Savaşı, tüm dünyayı enflasyon krizi ile baş başa bıraktı. Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihi seviyelere yükselen enflasyon oranları, İngiltere’nin de başını ağrıtmaya devam ediyor. 

İngiliz Ulusal İstatistik Kurumu (ONS), İngiltere’nin geçen aya ilişkin enflasyon verilerini paylaştı. ONS tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki enflasyon oranın yüzde 9,4’e çıktığı duyuruldu. Bu açıklama ile birlikte ülkedeki enflasyon oranı, son 40 yılın zirvesine tırmanmış oldu. Kurum tarafından mayıs ayındaki enflasyon oranı yüzde 9,1 olarak açıklanmıştı. Haziran ayında yükselişini sürdüren TÜFE, yüzde 9,4’e çıkarak halk arasındaki tedirginliği daha da perçinledi. 

Öte yandan, İngiliz Ulusal İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede, “Ülkemizdeki enflasyon rakamlarının yükselmesindeki en büyük etken olarak enerji fiyatları görülmektedir. Tüm dünyada maliyetleri artan enerji kaynakları, İngiltere’de de tüketici fiyatlarını olumsuz yönde etkilemiştir.” görüşüne yer verildi. 

Yorumlar (0)
26
açık