İngiltere: Çocukları Covid-19 ile bağlantılı sendrom mu öldürüyor?

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile bağlantılı olduğu sanılan bir sendromun çocuk ölümlerine yol açtığı düşünülüyor. 

DÜNYA 28.04.2020, 13:58 28.04.2020, 15:17
İngiltere: Çocukları Covid-19 ile bağlantılı sendrom mu öldürüyor?

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yapılan araştırmalar sonucunda ülkedeki bazı çocukların son derece ender rastlanan ve Covid-19'la alakalı olduğu düşünülen enflamatuar bir sendromdan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

Bazı sağlık şartlarına sahip olamayan çocukların yaşamını yitirdiğini söyleyen Hancock, "Bu yeni bir hastalık ve biz bu hastalığa Covid-19 virüsünün sebep olduğunu düşünüyoruz. Tam olarak emin değiliz." şeklinde konuştu.

Hancock oldukça endişeli olduklarını kaydederek "Bu hastalığı yaşayanların bir kısmının testi pozitif çıkmadı. Bu durum bizim için endişe yaratıyor ve çok sayıda araştırma yapıyoruz. Vaka sayısı az da olsa dikkat çekici" ifadelerini kullandı.

Kawasaki hastalığı

Hem İtalya'da hem de İngiltere'deki sağlık uzmanları enflamasyon (iltihap) şikayetiyle hastaneye getirilen çocuklarda Covid-19 bağlantısı araştırıyor.

Dünya genelinde salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İtalya'da doktorlar, el, dil ile gözlerde kızarıklığa neden olan, sebebi tam belirlenemeyen ve Kawasaki hastalığı olarak adlandırılan bu hastalığa yakalanmış çocukların sayısında artış kaydetmişti.

Aynı tipteki vakalar İngiltere'de de artış gösterince söz konusu gelişme derinlemesine araştırılıyor.

Covid-19'dan ciddi şekilde etkilenen İspanya'nın Madrid ve Portekiz'in Lizbon kentlerinde de benzer çocuk vakalarındaki artış raporlanmıştı.

Yorumlar (0)
13
açık