"İlk dalgada şanslıydık, ikinci dalga gelince..."

ABD Başkanı Donald Trump'ın basın toplantısına "koronavirüste 2. dalga ihtimali" damga vurdu.

DÜNYA 23.04.2020, 08:50 23.04.2020, 09:04
"İlk dalgada şanslıydık, ikinci dalga gelince..."

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ABD'nin ikinci bir Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını yaşamayacağını savunurken, uzmanlar koronavirüsün sonbaharda yeniden görülebileceği ihtimalinden bahsediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 ile Mücadele Görev Gücünün Beyaz Saray'daki basın toplantısında koronavirüs gündemini değerlendirdi.

Toplantıya, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield'in dün Washington Post'a yaptığı "koronavirüsün ikinci dalgası daha kötü olabilir" açıklaması damga vurdu. 

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield'in sözlerinin basına yanlış aktarıldığını iddia ederek, "CDC Direktörü Robert Redfield, sadece koronavirüsün grip ile birleşme ihtimaline ilişkin grip aşısı konusunda uyarıda bulunmak istemişti." ifadelerini kullandı.

"Zor olacak dedim, kötü olacak değil"

CDC Direktörü Robert Redfield ise toplantıda söz alarak şöyle konuştu:

"Ben yalnızca gelecek sonbaharda ya da kışta koronavirüsün ikinci dalgasının daha zor ve karmaşık olabileceğini söyledim, daha kötü olacağını değil. Bu yıl şanslıydık çünkü koronavirüs salgını başladığında grip sezonu bitmişti, ama gelecek yıl ikisi birleşirse aynı anda solunum yollarını etkileyen iki hastalığımız olur."

Bir muhabirin, "Peki Washington Post sizin sözlerinizi doğru aktardı mı?" sorusu üzerine CDC Direktörü Robert Redfield, "Evet söylediklerimi doğru yazmışlar fakat ben 'daha kötü' demedim, 'daha zor' ifadesini kullandım. Başlıkta hata vardı." açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ise yeni tip koronavirüsün tekrar geleceğine inanmadığını belirterek, "Koronavirüs tekrar gelse bile, bu yılki gibi gelmez. Kolaylıkla kontrol altına alabileceğimiz bir dozda gelir." şeklinde konuştu.

"Virüs tekrar gelirse kolaylıkla yok ederiz"

Beyaz Saray Covid-19 ile Görev Gücü'nde yer alan Doktor Deborah Birx ise, salgının bu yıl ABD'ye geldiğinde, ellerinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin çok fazla bilgi olmadığını fakat şu anda daha hazırlıklı olduklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, yeni tip koronavirüsün tekrar gelme ihtimalinin düşük olup olmadığını sorması üzerine Doktor Deborah Birx, "Şu an bunu bilemeyiz." cevabını verdi. 

Toplantının ilerleyen dakikalarında konuşan Doktor Anthony Fauci ise, "Kesinlikle sonbaharda koronavirüs gelecek. Bu salgın şeklinde mi olur, bilmiyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

ABD Başkanı Donald Trump ise bunun üzerine yeni tip koronavirüsün geri gelmeyeceği iddiasından vazgeçerek, "Virüs tekrar gelirse onu kolaylıkla yok edebiliriz. Çünkü bu süreçten çok şey öğrendik." diye konuştu.

Trump, Georgia'nın kuaförleri açmasına karşı 

Beyaz Saray'ın yayımladığı eylem planı çerçevesinde bazı eyaletlerin ekonomilerini yeniden faaliyete geçirmeye hazırlandıklarını ifade eden ABD Başkanı Donald Trump, bu konuda bugün Georgia Valisi Brian Kemp ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, "Vali Kemp'e, bizim planımızdaki 1. aşamaya aykırı olan, bazı mekanların açılması kararına kesinlikle katılmadığımı söyledim. Ama diğer yandan da neyin doğru olduğunu düşünüyorsa onu yapmalı. Ama ben yine de spaların, güzellik salonlarının, kuaförlerin açılması için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum. Biraz daha beklemeliler." dedi.

Trump yine basına yüklendi

Basının, kendilerine yeterince adil davranmadığını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Şimdi basın sürekli test kapasitemizi sorguluyor. Biz 350 milyon nüfusumuzun hepsine 10 kere test yapsak, basın çıkıp '11. test nerede, Trump işini yapmıyor' diye yazar." ifadelerini kullandı.

Toplantı esnasında ABD Başkanı Donald Trump, söylediklerine karşı çıkan bazı basın mensuplarının da sözünü kesti.

ABD Başkanı Trump, hükümetin işletmelere verdiği yardım paketinden yararlandığını iddia ederek, bu parayı geri istediği Harvard Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi hakkında, "Harvard, yardım paketindeki parayı kabul etmeyeceğini açıkladı. Stanford'a da parayı göndermeyeceğiz. Bu üniversitelere teşekkür ederim." mesajını verdi.

Salgından olumsuz etkilenen azınlıklar için özel konsey 

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınının, siyahileri, Hispanikleri ve azınlıkları ciddi şekilde etkilediğine vurgu yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Siyahi ve Hispanik toplumların ekonomik sağlıklarını koruma sözüme sadığım. Bugün Beyaz Saray'a Konut ve Kentsel Gelişim Bakanı Ben Carson önderliğinde bir konsey kurulması emrini verdim. Bu konsey, yeterince hizmet alamayan ve Covid-19'dan etkilenen toplumlara odaklanacak." bilgisini verdi. 

Salgından etkilenen bir diğer grubun da bakım evlerinde kalan yaşlılar olduğunun hatırlatılması üzerine Başkan Trump, "Yaşlılarla yakından ilgileniyoruz. Tabii benim dışımdaki yaşlılarla, kimse bana bakmak istemiyor." diye konuştu.

Diğer taraftan, İran'ın Dünya'nın yörüngesine gönderdiğini açıkladığı uyduya ilişkin bir soruya karşılık ABD Başkanı Trump, "Biz İran hakkında çok şey biliyoruz. İran'ın kendisinden daha çok şey biliyoruz." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin "Bağımsızlık Günü" olan 4 Temmuz kutlamalarının da bu yıl yine Washington DC'deki "National Mall" olarak adlandırılan alanda yapılacağını ifade etti.

Sağlık çalışanlarının, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) ile mücadelede ön saflarda yer aldığının altını çizen Başkan Trump, ABD'nin birçok şehrinde, sağlık çalışanları için hava kuvvetlerinin gösteri yapacağını bildirdi.

Yorumlar (0)
13
açık