İki Avrupa ülkesi savaşın eşiğinde

Kosova İçişleri Bakanı Sveçla, Sırbistan'ın Kosova'nın kuzey kısmını ilhak etmeye çabaladığına dair kanıtlar topladıklarını ve saldırganların uzun bir süredir Sırbistan'daki Sırp askeri üslerinde hazırlandığını dile getirdi.

DÜNYA 01.10.2023, 23:21 topcu
İki Avrupa ülkesi savaşın eşiğinde

Kosova'nın kuzeyinde yer alan Mitroviça'daki polis kampında gerçekleştirilen basın toplantısında, Xhelal Sveçla ile Kosova Polisi Genel Müdürü Gazmend Hoxha açıklamalar yaptı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in Kosova'nın kuzey kısmını ilhak teşebbüsüne direkt angaje olduğunu kaydeden Sveçla, "Sırbistan’ın, Aleksandar Vucic'in, Zveçan'ın Banjska köyünü hedef alan saldırıyla ilişkisine her gün yadsınamaz gerçeklerle şahit oluyoruz. Bu terör örgütünün yegane hedefi vardı: Kosova'nın kuzey kısmını ilhak etmek." dedi.

Sırbistan’ın, bölgenin en demokratik ve genç devletine saldırdığına işaret eden Sveçla, şöyle konuştu:

"Ülkemizin kuzeyinin ilhakı amacına ulaşmak için Sırbistan'ın kurumları mali, lojistik ve askeri kapasitelerini organize etti. Sırbistan ve Vucic devamlı olarak bu saldırıyla hiçbir alakalarının olmadığını dile getirmeye çalıştılar fakat yayımlayacağımız gerçekler, Sırbistan'da bulunan bu grubun Jagodina yakınlarındaki Kopaonik’te ve Pasuljanske Livade’deki askeri eğitim üssündeki tatbikat, eğitim ve hazırlıklarını kanıtlıyor. Hazırlıklara dair bütün bu görüntüler, terör örgütünden ele geçirdiğimiz dronlardan temin edildi."

Sveçla, delillerin ortaya çıkmasının akabinde, Sırbistan'ın bu terör saldırısı sebebiyle uluslararası aktörlerce yaptırıma tabi tutulması ve kınanmasının hayati ve gerekli olduğuna dikkat çekti. 

Genel Müdür Hoxha ise Banjska'daki saldırıyı düzenleyen grubun uzun bir süre Sırbistan ordusunun askeri üslerinde eğitim gördüğüne dikkat çekerek, "Plan, Kosova'nın kuzey kısmının tamamen ilhakına dönük bir plandı. Elimizde olan ve şu an sizlerle paylaşamadığımız bu belgelerde, ilk olarak yalnızca Zveçan ve Banjska değil, emniyet birimlerimize saldırıların düzenlendiği 37 mevziden kuzeyin ilhak edilmesi ve akabinde Sırbistan'a giden serbest bir koridorun kurularak, silahlı direniş ve ülkede yepyeni bir gerçeklik yaratılması için gerekli uzman, malzeme, insan ve diğer malzemelerin temin edilmesi öngörülüyordu." diye konuştu.

Diğer taraftan, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Xhelal Sveçla’nın basın toplantısında açıkladığı görüntüleri kişisel sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Kurti, silahlı Sırp gruptan ele geçirilen drondaki görüntüleri, “Saldırıları düzenleyen teröristler, saldırılardan yaklaşık olarak dört gün evvel Sırbistan ordusunun en önemli üslerinden Pasuljanske Livade'de eğitim görmüştü. Üslerden Kopaonik'te de tatbikatlar yapıldı. Saldırılar Sırbistan'ın planlaması ve tam desteğiyle gerçekleşti.” notunu düşerek paylaştı.

Ne olmuştu?

Kosova'nın kuzeyinde bir süredir devam eden gerginlik, 24 Eylül 2023 sabahı çoğunlukla Sırpların ikamet ettiği Banjska'da kara yolunu kapatan silahlı Sırpların ateş etmesi neticesinde bir polisin yaşamını yitirmesiyle tekrar tırmanmıştı.

Kurti, 'profesyonel terörist/suç yapılanması' olarak tanımladığı yaklaşık olarak 30 kişilik ağır silahlı grubun Kosova güvenlik güçlerine saldırdığını duyurmuş, hadiseden Sırbistan'ı sorumlu tutmuştu.

Banjska Manastırı ve etrafına sığınan silahlı grup, Kosova güvenlik güçleri tarafından kuşatılmış ve bölgede gün boyunca çatışmalar devam etmişti.

Sveçla, Banjska'da gerçekleştirilen operasyonda minimum üç saldırganın öldürüldüğünü, ikisi saldırgan, dördü saldırıyı telsiz bağlantılarıyla destekleyen olmak kaydıyla altı kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. 

Vucic, bir Kosova polisinin yaşamını yitirmesiyle neticelenen hadisenin Kosovalı Sırplar tarafından düzenlendiğini doğrulamıştı.


(Vucic)

Yorumlar (0)