İdlib’de kan durmuyor: 1 çocuk öldü

Suriye’de Esad rejimi, Ramazan Bayramı'nın ilk saatlerinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki 10 yerleşime yoğun hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda bir çocuk hayatını kaybetti.

İdlib’de kan durmuyor: 1 çocuk öldü

Suriye'de Beşşar Esad rejimine ait savaş uçakları, Ramazan Bayramı'nın ilk saatlerinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki 10 yerleşime yoğun hava saldırıları gerçekleştirdi. Saldırılarda bir çocuk hayatını kaybetti.

Esad rejimi, sabah saatlerinden bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içindeki Erbain, Ihsem, Deyr Sünbül, Han Şeyhun, Termala, Basangül, Şeyh Mustafa, Maarat Harma, Fetira, Nekir ve Habit bölgelerine hava saldırıları düzenledi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, hava saldırılarında Deyr Sünbül beldesinde bir çocuk hayatını kaybetti.

İDLİB’DE NELER OLUYOR?

İdlib ili, Suriye’nin kuzeybatısında yer alıyor. Burası, neredeyse iç savaşın başlangıcından bu yana muhaliflerin kalesi olarak görülüyor. İdlib’in merkezinde iç göç ile birlikte nüfus yaklaşık 4 milyona ulaştı. Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçen İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerden biri haline geldi.

Rusya, Türkiye ve İran, 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleştirilen Astana toplantısında, İdlib ve çevresini ‘Gerginliği Azaltma Bölgesi’ olarak ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sürekli ihlal etmesinin ardından Rusya ve Türkiye, ek mutabakata vardı.

17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen rejim, destekçilerinin yardımıyla saldırılarına devam ediyor. 25-26 Nisan’da Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Rusya, Türkiye ve İran arasından düzenlenen 12. Toplantı sırasında artış gösteren saldırılar aynı yoğunlukta devam ediyor.

Sivil savunma kaynaklarına göre, 25 Nisan’dan bu yana düzenlenen saldırılarda en az 200 sivil hayatını kaybetti ve 500’den fazla sivil de yaralandı.

17 Eylül 2018’den bu yana Esad rejimi ve destekçilerinin düzenlediği saldırılarda 553 binden fazla sivil de yerlerinden edildi. Esad rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya’nın sağladığı hava desteğiyle  ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne geniş çaplı saldırılar düzenledi ve bu saldırılarla 200 kilometrekare civarından bir alan ele geçirildi. Söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden geri almak için askeri muhalifler de zaman zaman operasyon düzenliyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER