İdlib'e saldırılar sürüyor: 6 ölü, 18 yaralı

Esed rejimine bağlı savaş uçakları ile Rus savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki hava saldırıları devam ediyor.

DÜNYA 28.07.2019, 14:07
İdlib'e saldırılar sürüyor: 6 ölü, 18 yaralı

Beşşar Esed rejiminin Suriye'de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yerleşimlerine yoğun hava saldırıları sürüyor. Hava saldırılarında ilk belirlemelere göre 6 sivil yaşamını kaybetti, 18 sivil de yaralandı.

Suriye'deki muhaliflere ait uçak gözlemevi, Beşşar Esed rejimine ait savaş uçaklarının sabah saatlerinden itibaren İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içindeki İdlib'in Eriha ilçesi, Maarşurin ile Temlea köylerine, Hama ilinin Kefer Zita ile Latamine ilçelerine hava saldırıları düzenlediğini açıkladı.

Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Beşşar Esed rejimine bağlı savaş uçakları İdlib'in Eriha ilçesi, Maarşurin ile Temlea köylerine saldırırken; Rus savaş uçakları da Hama'nın Kefer Zita ile Latmine ilçelerine hava saldırısı düzenledi.

Beyaz Baretlilerden (Sivil Savunma) edinilen bilgilere göre, Beşşar Esed rejimin düzenlediği hava saldırılarında Eriha ilçesinde 5 ve Maarşurin köyünde 1 olmak üzere toplam 6 sivil hayatını kaybetti, 18 sivil ise yaralandı.

Saldırılarda ölü sayısı artabilir

Beşşar Esed rejimine ait savaş uçakları ile Rus savaş uçaklarının yoğun hava saldırıları devam ederken ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Esed rejimi ve Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne geçen hafta başından bu yana gerçekleştirdiği hava ve kara saldırılarında yaşamını yitiren sivil sayısı 102'e yükseldi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde son durum

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi hükmünde. Halihazırda iç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015 yılının Mart ayında muhaliflerin kontrolüne geçmişti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin en başında bulunuyor.

Rusya, Türkiye ve İran 4-5 Mayıs 2017 tarihlerindeki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Beşşar Esed rejimi güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Rusya ve Türkiye ek mutabakata varmıştı.

Beşşar Esed rejimi güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018 tarihinde Rusya'nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata rağmen saldırılarını artırarak sürdürüyor.

25-26 Nisan'da Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12'nci toplantı sırasında da saldırılar daha da artmıştı.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018 tarihinden beri ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Son olarak Suriye İnsan Hakları Ağı, Beşşar Esed ve destekçilerinin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 26 Nisan-12 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği saldırılarda 157'si çocuk, 111'i kadın 606 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Suriye'de hava saldırısını kimin düzenlediği nereden biliniyor? Rus saldırıları ile rejim saldırıları nasıl ayırt ediliyor?

Sivil halka yönelik Suriye'de hava saldırıları gerçekleştiren Beşşar Esed rejimi ile Rus hava kuvvetlerinin bombardımanları birbirinden kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Rus yapımı olan ama eski teknolojiye sahip rejim uçakları saldırılarını yüksek irtifadan gerçekleştiremiyor ve alçalarak hedefe doğru yaklaşıp geniş alanları vuruyor. Rus eski yapımları olan Esed rejimi uçakları ayrıca nokta atış da yapamıyor. Hokta atış yapamadığı için hedefe doğru çok sayıda bomba atılıyor. Mühimmat sayısı fazla tutulduğu için de tahribat daha geniş bir çevreye yayılıyor. Ayrıca Esed rejimi uçakları, saldırı için irtifa kaybederken de aşırı yüksek ses çıkarıyor.

Rus uçakları ise saldırı anında hedefe fazla yaklaşmadığı için jet motoru sesleri yere ulaşmıyor. Rus saldırılarında ilk duyulan ses, bombaların infilak ettiği anda oluyor. Rejim uçakları eski teknolojiye sahip olduğu için bombardıman için hedeflere teker teker ve aralıklarla yaklaşırken, Rus uçaklarının en az ikisi bir arada havalanıp birlikte saldırıyor.

Mühimmat kalıntılarından da anlaşılıyor

Saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntıları incelendiğinde eski nesil olanların Esed rejimine, yeni nesil olanların ise Ruslara ait olduğu tespiti yapılıyor. Muhalifler, Rus savaş uçakları ile Esed rejimi savaş uçaklarını, üslerin çevresinde ve ülkenin kilit noktalarına kurulmuş ekipmanları yardımıyla büyük ölçüde tespit edebiliyor.

Yorumlar (0)
22
açık