İdlib'de hava saldırısı: 9 ölü, 20 yaralı

Esed rejimi ve Rusya'nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yoğun hava saldırılarında 9 sivil hayatını kaybetti, en az 20 sivil yaralandı.

DÜNYA 25.08.2019, 23:37 Hakan Öksüz
İdlib'de hava saldırısı: 9 ölü, 20 yaralı

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne gerçekleştirdiği saldırılarda 9 sivil hayatını kaybetti, en az 20 sivil yaralandı.

Muhaliflere ait uçak gözlemevinden alınan bilgiye göre, Esed rejimi ve Rusya, İdlib'in Marratinnuman ilçesi ile Temaniye beldesine, Tel Mennis, El Hülübbe, El Fakii, Maarşimarin ve El Tuh köylerine yoğun hava saldırıları yaptı.

Sivil Savunma (Beyaz baretliler) kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Rejim ve Rusya'nın akşam saatlerindeki saldırılarında, Tel Mennis köyünde 3'ü çocuk 6 sivil, El Hülübbe, Maar Şurin ve El Fakii köyünde birer olmak üzere 9 sivil yaşamını yitirdi, en az 20 sivil yaralandı.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından beri muhaliflerin kalesi olarak biliniyor.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya anlaşmaya vardı.

Yorumlar (0)
10°
açık