İdlib'de acı bilanço: 17 ölü, 35 yaralı

Suriye'de Esed rejimine ait savaş uçaklarının "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne saldırdı. Saldırı sonucunda 17 sivil hayatını kaybetti, 35 sivil yaralandı.

İdlib'de acı bilanço: 17 ölü, 35 yaralı

Edinilen bilgiye göre, Esed rejimi ordusu ve İran destekli terörist gruplardan meydana gelen rejim güçleri, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki İdlib'in Han Şeyhun ve Ariha ilçesi ile El Habit, Marrıthırme Abidin, Sufuhen, Krisaa, Hazarin, Nukeyyir ve Şey Mustafa köyleri, Hama'nın kuzey kırsalındaki Latamine ve Kefer Zita ilçesine saldırı düzenledi.

17 SİVİL ÖLDÜ

Hazarin, Kirisaa ve Marrıthırme köylerine yapılan saldırılar sonucu 17 sivil öldü, en az 35 sivil yaralı olarak kurtuldu.

Muhaliflere ait uçak gözlemevi, "Rus savaş uçakları Lazkiye'nin Hımeymim üssünden kalkış yaptı." şeklinde bir duyuru yaptı.

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib kenti, iç savaşın ilk günlerinden beri muhaliflerin kalesi durumunda bulunuyor.

550 BİNDEN FAZLA YERLEŞİMCİ GÖÇ ETTİ

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleştirilen Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" olarak ilan etmişti. Rejim güçleri, 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan anlaşmaya rağmen saldırılarını sürdürüyor. 

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana yapılan saldırılarda en az 231 sivilin hayatını kaybettiğini, en az 600 sivilin yaralandığını aktardı. Düzenlenen saldırılarda 553 binden fazla sivil göçmek zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER