Hong Kong yönetimi şaşırttı: Özür diledi!

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başyöneticisi Carrie Lam, zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenleme süreciyle ilgili özür diledi ve söz konusu tasarının, bu yasama döneminde gündeme gelmeyeceğini açıkladı.

DÜNYA 18.06.2019, 14:52 18.06.2019, 14:57 Banu Fırıncılar
Hong Kong yönetimi şaşırttı: Özür diledi!

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başyöneticisi Carrie Lam, sokak protestolarına yol açan zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran ve sokak protestolarına neden olan yasal düzenleme süreciyle ilgili yeniden özür diledi. Lam, tasarının bu yasama döneminde gündeme gelmeyeceğini ifade etti. 

Lam, basına yaptığı açıklamada, hükümetin zanlıların iadesiyle ilgili yasal düzenleme çalışmalarının toplum içinde karışıklığa ve endişeye neden olduğunu tekrarlayarak, Hong Kong halkından özür diledi.

Görev süresini tamamlamayı arzu ettiğini belirten Lam, söz konusu yasa tasarısını resmen geri çekmedi. Fakat tasarının, bu yasa döneminde gündeme gelmeyeceğini ifade etti. 

"Halkın güveni olmadan yasal düzenleme çalışmalarına devam etmeyeceğiz"

Bazı şüphelilerin Çin ana karası mahkemelerinde yargılanmalarına olanak sağlayacak olan tasarıyla halkın güvenini kazanmasının mümkün olmadığını söyleyen Başyönetici Lam, halkın güveni olmadan yasal düzenleme çalışmalarına devam etmeyeceklerini belirtti.

"Yol açtığı korku ve kaygıların giderilememesi halinde bu tasarıyı ilerletmeyeceğim." ifadesini kullanan Lam, halkın desteğini sağlamak için çok çalışacağını söyledi. 

Carrie Lam, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını belirterek, yasal düzenlemenin askıya alındığını bildirmişti. 

Pazar günü yayımladığı bildiride, zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenleme çalışmalarının toplum içinde kargaşaya yol açtığını ifade ederek, Hong Kong halkından özür dileyen Lam, Hong Kong yönetiminin bu düzenlemeyle ilgili çalışmalarındaki bazı eksikliklerin halk arasında hayal kırıklığı ve üzüntüye yol açtığına dikkat çekmişti. Lam, bundan sonra yapılacak çalışmalara katkı sunacak ve geliştirecek eleştirilere açık olunduğunu ifade etmişti. 

Tasarının içeriğinde neler var?

Düzenlemeler, suçluların Anakara Çin, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesinin kolaylaşmasını sağlıyor. 

Tasarıya göre, Çin, Tayvan ve Makao'daki yetkililer, cinayet ve tecavüz gibi suçlarla yargılanan şüpheliler için iade başvurusu yapabilecek. Son karar da özel yetkili mahkemeler tarafından verilecek. 

Tasarıda siyasi ya da dini suçlardan yargılanan kişilerin iade edilmeyeceği ifade ediliyor. 

Hükümet sadece hapis cezası en az 7 yıl olan mahkumların iade edilmesi gibi bazı tavizlerle kamuoyundaki tepkileri azaltmayı hedefliyor. Fakat halkın büyük bölümü, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılar, adil olmayan yargı süreçleri ve hatta işkenceye maruz kalacağı endişesini taşıyor. 

Politik suçları kapsam dışında tutuyor

İade planı, dolandırıcılık, cinayet ve tecavüzün aralarında olduğu 37 suç türünü kapsıyor. Tasarı, politik suçları kapsam dışında tutsa da halkın büyük bir bölümü, yasaların son yıllarda Hong Kong’da gerçekleştiği iddia edilen Anakara Çin'e kaçırılma vakalarını yasallaştıracağı görüşünü savunuyor.

Yasa tasarısı, 20 Haziran'daki parlamento oturumunda oylanacak. Hong Kong'da aktivistler, yasanın yürürlüğe girmesi durumunda sahip oldukları özgürlüklerin büyük oranda zarar göreceğini iddia ediyor.

Protestolar, şüphelilerin Anakara Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemelerin 3 Nisan'da bölge parlamentosuna sunulmasıyla başlamıştı. 

Hong Kong parlamentosunda, geçen ay değişikliğe karşı çıkan milletvekilleri ile değişiklik yanlıları arasında gerçekleşen kavgada birçok milletvekili yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu