Hong Kong'lu öğrenciler görüşmeyi reddetti

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'ndeki üniversite öğrenci birlikleri, kentin Baş Yöneticisi Carrie Lam'in protestolarla ilgili görüşme teklifini reddetti.

DÜNYA 05.07.2019, 14:48 05.07.2019, 15:00 Banu Fırıncılar
Hong Kong'lu öğrenciler görüşmeyi reddetti

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'ndeki üniversite öğrenci birlikleri, kentin Baş Yöneticisi Carrie Lam'ın zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemenin neden olduğu protestolarla ilgili görüşme teklifini reddetti. 

Öğrenci birlikleri adına basın toplantısı gerçekleştiren Hong Kong Üniversitesi Öğrenci Birliği'nden Jordan Pang, gençleri daha iyi dinleme sözü veren Lam'in samimi olduğuna inanmadıklarını kaydetti. 

Lam'in ofisinin kendilerini kapalı toplantıya çağırdığını bildiren Pang, görüşmelerin kamuya açık olması ve öğrencilerden daha geniş bir temsilci heyeti bulunması gerektiğini ileri sürdü.

"Kamuoyu görüşmenin içeriğini bilmez"

Pang, "Kapalı bir görüşmede, neyin tartışıldığını kanıtlayacak tanıklar bulunmaz, kamuoyu görüşmenin içeriğini bilmez." dedi.

Hong Kong Bilim ve Teknik Üniversitesi Öğrenci Birliği Başkan Yardımcısı Ng Yat Ming, kamu adına Lam ile pazarlık yapmaları durumunda  'hain' olarak görüleceklerine dikkat çekerek, "Bunun bir halkla ilişkiler gösterisi olduğuna inanıyoruz." dedi. 

Gösterciler tasarının tamamen iptalini istiyor 

Protestolara neden olan, şüphelilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı, 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu. Yeni düzenlemeyle, zanlıların Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesi kolaylaşıyor.

Hong Kong parlamentosunda, değişikliğe karşı çıkan milletvekilleriyle değişiklik yanlıları arasında meydana gelen kavgada çok sayıda milletvekili yaralanmıştı.

Muhalifler, iade yasasında yapılacak bu değişikliğin, Hong Kong'un özgürlüklerini yok edeceğini ileri sürerken, Hong Konglu yetkililer bir cinayet zanlısının Tayvan'a iadesi için bu değişikliğin yapılması gerektiğini ifade ediyor. 

Muhalifler yasanın çıkması durumunda, bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından kaygı duyuyor.

Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Lam, 15 Haziran'da yaptığı basın toplantısında, tasarının, toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına neden olduğunu belirterek, yasal düzenlemenin askıya alındığını bildirmişti. Bu kararı yetersiz bulan göstericiler, tasarının tamamen iptal edilmesini talep ediyor. 

Yorumlar (0)
kapalı