Hizbullah Güney Kıbrıs’ı tehdit etti: ‘Savaşa dahil olursunuz’

Orta Doğu'da artan gerilim, Doğu Akdeniz'e sıçrayarak Güney Kıbrıs'ı savaş denklemine dahil etti. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Lübnan’a yönelik muhtemel bir saldırıda İsrail jetlerine üslerini açması halinde Güney Kıbrıs'ın savaşın bir parçası haline geleceği yönünde açıklamada bulundu.

DÜNYA 20.06.2024, 14:08 Buse Önder
Hizbullah Güney Kıbrıs’ı tehdit etti: ‘Savaşa dahil olursunuz’

Lübnan'ın en güçlü askeri örgütü Hizbullah, saldırılarını İsrail'in Taberiye Gölü kıyısına kadar, 30 kilometre içerilere taşıdı. Hizbullah tarafından yayınlanan ve Hayfa'daki askeri üsler ile Demir Kubbe hava savunma sistemlerini gösteren 9 dakikalık drone kaydı, gerilimi daha da artırdı.

 İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, bu video sonrası yaptığı açıklamada, "İsrail, Hizbullah ve Lübnan'a karşı kuralları değiştirme kararına çok yaklaştı. Topyekûn bir savaşta, Hizbullah yok edilecek ve Lübnan ağır darbe alacak" dedi.

‘Psikolojik savaşın bir parçası’

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ise televizyonlardan yaptığı açıklamada, İsrail'le topyekûn bir savaşa hazır olduklarını belirterek, "Böyle bir savaş çıkarsa İsrail'deki hiçbir yer roket ve silahlı insansız hava aracı saldırılarına karşı güvende olamaz" dedi. Nasrallah, İsrail'in kuzeyini işgal edeceklerini ve Hizbullah'ın yeni silahlarla donatıldığını ekledi.

Hayfa görüntülerini 'psikolojik savaşın bir parçası' olarak nitelendirdi.

Güney Kıbrıs'a tehdit

Hasan Nasrallah, Lübnan’a muhtemel bir saldırıda İsrail jetlerine üslerini açması halinde Güney Kıbrıs'ı vuracaklarını ilan etti. İsrail’in Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile sürekli askeri tatbikatlar yaptığını vurgulayan Nasrallah, Kıbrıs’ın havaalanlarının ve üslerinin Lübnan'a saldırı için kullanılacağı yönünde istihbarat aldıklarını söyledi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut ile Güney Kıbrıs arasında 240 kilometre mesafe bulunuyor. Güney Kıbrıs'ın doğusu ile Lübnan'ın kuzeyi arasındaki en kısa mesafe ise 160 kilometre. Hizbullah'ın envanterinde menzili 300 kilometreyi bulan Fetih ve Zelzal füzeleri bulunuyor.

‘Kıbrıs sorunun değil çözümün parçası’

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, Lübnan'dan gelen tehdide yanıt vererek, İsrail ve Hizbullah arasında taraf tutmadıklarını belirtti. Hristodulidis, "Kıbrıs sorunun değil, çözümün parçasıdır" dedi ve ülkesinin Gazze'ye insani yardımların aktarılmasında bir geçiş noktası olduğunu hatırlattı.

Yorumlar (0)