Hindistan sellerle boğuşuyor: 160 ölü

Ülkede şiddetli yağışların yol açtığı sellerin en çok etkilediği eyaletlerden Bihar ve Assam'da hayatını kaybedenlerin sayısı 160'a çıktı.

DÜNYA 20.07.2019, 23:33
Hindistan sellerle boğuşuyor: 160 ölü

Hindistan'ın doğu ve kuzeydoğusunda temmuz başından bu yana etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 160'a yükseldi.

Hindistan basınında yer alan haberlerde, şiddetli yağışlar nedeniyle oluşan sellerden en çok etkilenen eyaletlerden Bihar'da 98, Assam'da 62 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Bihar'da 6,7, Assam'da ise 4,4 milyon kişinin sellerden etkilendiği, afet bölgelerinde kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Haberlerde, Assam genelinde 130 binden fazla insanın 900 yardım kampına alındığı ve Bihar'da da nehir ambulansları aracılığıyla bin 600 kişiye tıbbi yardım ulaştırıldığı kaydedildi.

Sel sularının gerilemesine rağmen bölgede birçok noktaya ulaşım sağlanamadığı ifade edildi.

Assam'daki Kaziranga Ulusal Parkı'nın yüzde 90'ından fazlasının sular altında kaldığı, aralarında fil, gergedan ve geyiklerin bulunduğu 100'ün üzerinde hayvanın telef olduğu belirtildi.

Bihar Eyalet Başbakanı Nitish Kumar, dün, selden etkilenen her bir aileye 6 bin rupi (87 dolar) yardım yapılacağını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu