Hedefinde yine İran var!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın Suriye'ye yerleşmesine ve nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

DÜNYA 24.06.2019, 17:33 24.06.2019, 20:09 Banu Fırıncılar
Hedefinde yine İran var!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Kudüs'te düzenlenecek ABD-Rusya-İsrail üçlü güvenlik zirvesine katılmak amacıyla İsrail'e gelen Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev ile bir araya geldi. 

Görüşme, Batı Kudüs'teki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşti. Görüşmenin ardından Netanyahu ve Patrushev, ortak basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İran yönetiminin İsrail'i yok etmeyi amaçladığını ve bu amaca ulaşmak için her gün çalıştığını belirten Netanyahu, "İsrail, kendisini yok etme çağrısı yapan İran'ın sınırlarına konuşlanmasına müsaade etmeyecektir. Ayrıca İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için her şeyi yapacağız." diye konuştu.

"İsrail'in güvenliğine önem veriyoruz" 

Patrushev ise üçlü güvenlik zirvesinde Suriye'deki krizin çözümüne dair önerilerin masaya yatırılacağını aktararak, "İsrail'in güvenliğine özel önem veriyoruz. Bu toplantı, İsrail'in güvenliğini sağlamak için komşusu Suriye'deki krizin çözümüne odaklanacak." ifadesini kullandı. 

Bugün başlayacak 2 günlük zirveye, Patrushev'in yanı sıra ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat da katılım gösterecek. 

Suriye'deki durum ile İran'ın bölgedeki rolünün, Batı Kudüs'teki zirvenin ana gündem maddelerini oluşturacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
19°
açık