Havada savaş kokusu: Biden, Pentagon için 715 milyar dolar bütçe talep etti!

ABD Başkanı Joe Biden, Kongreye sunduğu bütçe talebinde 2022 mali yılı için Savunma Bakanlığına 715 milyar dolar bütçe istedi.

DÜNYA 09.04.2021, 23:07 10.04.2021, 01:23 Hanife
Havada savaş kokusu: Biden, Pentagon için 715 milyar dolar bütçe talep etti!

20 Ocak'ta göreve geldikten sonra ilk isteğe bağlı federal bütçesini Kongreye sunan ABD başkanı Joe Biden, 2022 mali yılı için Savunma Bakanlığına 715 milyar dolar bütçe talebinde bulundu.

Biden yönetiminin federal bütçeye yönelik yayımladığı 58 sayfalık özet belgesinde, uzun bir zamandır ABD savunma bütçesinin temel bütçeye dahil edilmeden ayrı fon olarak talep edilen ve savaş fonu olarak adlandırılan Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar fonunun da temel bütçeye dahil edildiği belirtildi.

715 milyar dolarlık savunma bütçesi istedi

Eski Başkan Barack Obama döneminde,  2009 yılında "Teröre Karşı Küresel Savaş" kavramı “Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar” stratejisi olarak değiştirilmişti.

Ayrıca, 2008 yılındaki ekonomik krizinden sonra da Pentagon'un temel bütçesinden kesinti yapılmaması için bu operasyonlara, temel bütçenin dışında bir fon oluşturulmuştu.Peki, Biden'ın Pentagon bütçesinde neler var?

Beyaz Saray tarafından yayımlanan belgede, en çok dikkat çeken ise bütçedeki öncelik listesinin başında Çin ile rekabet maddesinin yer alması oldu.

Belgede, Çin’e yönelik kullanılan ifade şöyle:

"İsteğe bağlı bütçe talebi, bakanlığın en büyük sınaması olan Çin tehdidine karşı koymanın gerekliliğine öncelik veriyor." 

Ayrıca belgede bir diğer dikkat çekici madde ise ABD'nin Rusya'yı da caydırmak istediği, bunun için Pentagon'un küresel güç rekabetine ilişkin kabiliyet, konsept ve kuvvet konumlandırma stratejileri kuracağı kaydedildi.

Ar-Ge ve gemi inşası öncelik verilecek konular arasında

Pentagon bütçesine öncelik verilen konular arasında Ar-Ge ve gemi inşa konularının olduğu belirtilen belgede, uzun menzilli füzelerin alınması için yatırım yapılacağı ve nükleer caydırıcılık kapasitesinin modernize edileceğinin altı çizildi.

Enerji ve iklim bakımından etkinlik sağlayacak yatırımlarında yer aldığı belgede, biyolojik tehditler konusunun da bütçede öncelik verildiği belirtildi.
 

Yorumlar (0)
27
açık