Hamas: O silahlar meşrudur!

Gazze'deki Filistin direniş gruplarının elindeki silahların meşru olduğunu belirten Hamas Hareketi, "Bu silahlarla Filistin halkını savunuyoruz" ifadesini kullandı.

DÜNYA 29.01.2020, 08:32
Hamas: O silahlar meşrudur!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'nin silahsızlandırılmasıyla ilgili sözlerinin bir "kuruntu"dan ibaret olduğunu söyleyen Hamas sözcüsü Hazim Kasım, "Direniş gruplarının elindeki silah meşrudur. Bu silahla halkımızı savunuyoruz." dedi.

Hamas sözcüsü Hazim Kasım, direnişin elindeki silahlarla kaybedilen toprakların geri alınmasına çalıştıklarını belirterek, hiçbir gücün bu silahları Filistinlilerin elinden alamayacağının altını çizdi.

Hamas sözcüsü Hazim Kasım, başta Amerika'nın sözde barış planı olmak üzere Filistin meselesini tasfiye projelerini akamete uğratacak gücün birlik içindeki direniş olduğunu kaydederek, İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmeye devam ettiği sürece "Yüzyılın Anlaşması" ya da başka vaatlerle güvenliğinin sağlayamayacağını vurguladı.

Filistin halkının, İsrail'i tüm Filistin topraklarından çıkaracağını söyleyen Hamas sözcüsü Hazim Kasım, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" olarak nitelendirdiği kuruntusunun da direniş karşısında buharlaşacağını ifade etti.

Netanyahu ne demişti?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan basınına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistinlilerden bazı taleplerde bulunduğunu söylemiş ve bu talepler arasında "Gazze'nin silahsızlandırılması, teröristlere (Filistinli tutuklu ve şehit aileleri) maaş ödemesinin durdurulması, UCM'de (Uluslararası Ceza Mahkemesi) şikayette bulunmaya son verilmesi, İsrail'e karşı provokasyonun durdurulması ve İsrail'in onayı olmadan uluslararası kuruluşlara üye olunmamasının" yer aldığını ifade etmişti.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu