Hamas ile İsrail anlaştı: Rehine takasına onay

İsrail, Hamas ile rehine anlaşmasını kabul etti. Binyamin Netanyahu, "İsrail hükümeti çok zor bir kararla karşı karşıya kaldı fakat doğru kararı verdi." ifadesini kullandı. İsrail devlet televizyonu KAN'a göre anlaşma, İsrail hapishanelerinde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 150 Filistinli mahkumun salıverilmesi karşılığında dört günlük ateşkes ve dört gün içinde 50 İsrailli rehinenin (kadın ve çocuk) salıverilmesini kapsıyor.

DÜNYA 21.11.2023, 23:59 topcu
Hamas ile İsrail anlaştı: Rehine takasına onay

Hamas ile İsrail arasında beklenen rehine takasına Netanyahu hükümetinden onay geldi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, "İsrail hükümeti çok zor bir kararla karşı karşıya kaldı fakat doğru kararı verdi." diye konuştu. 

Netanyahu, İsrail Savaş Kabinesi toplantısının akabinde gerçekleştirdiği açıklamada, rehinelerin aşamalar halinde salıverileceğini dile getirdi. Binyamin Netanyahu, üzerinde konuşulan anlaşmanın, Kızılhaç'ın Hamas'ın elindeki tutsaklara ulaşarak gerekli tıbbi desteği temin etmesini de kapsadığını kaydetti.

Netanyahu, “Savaşı sürdürüyoruz ve tüm hedeflere ulaşana değin buna devam edeceğiz. Hamas'ı ortadan kaldıracağız, rehinelerin hepsini geri getireceğiz ve Gazze Şeridi'nde İsrail'i tehdit eden herhangi bir unsurun kalmayacağını garanti altına alacağız." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın anlaşmanın çok daha fazla rehineyi kapsayacak biçimde geliştirilmesine yardım ettiğini ve anlaşmanın savaşın sürmesi için orduya hazırlanma olanağı tanıyacağını belirtti.

İsrail Başbakanı, Gazze'de geçici ateşkes sağlanması durumunda bile Hamas ile savaşı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Ateşkes koşulları da paylaşıldı

İsrail devlet televizyonu KAN'a göre anlaşma, İsrail hapishanelerinde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 150 Filistinli mahkumun salıverilmesi karşılığında dört günlük ateşkes ve dört gün içinde 50 İsrailli rehinenin (kadın ve çocuk) salıverilmesini kapsıyor.

İsrail’e göre, Hamas'ın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

İsrail hapishanelerinde 2 bini aşkını idari tutuklu olmak kaydıyla yaklaşık olarak 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

İsrail ordusu, 7 Ekim 2023'ten beri işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yaklaşık olarak 3 bin Filistinliyi gözaltına aldı.

Yorumlar (0)