Hafter güçleri, ateşkesi kabul etti!

Libya’nın doğusundaki darbeci lider Hafter’e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes çağrısına olumlu yanıt verdi.

DÜNYA 12.01.2020, 00:30 12.01.2020, 01:32 Hakan Öksüz
Hafter güçleri, ateşkesi kabul etti!

Libya’nın doğusundaki darbeci lider Halife Hafter'e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın Libya'ya yönelik yerel saatle 12 Ocak 00.00'da Türkiye saati ile 01.00'da başlayacak ortak ateşkes çağrısına olumlu yanıt verdi.

Hafter'e bağlı güçlerin Sözcüsü Ahmed el-Mismari, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı görüntülü mesajında, Libya'nın batısındaki "operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini" fakat karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi durumunda şiddetle karşılık vereceklerini belirtti.

Halife Hafter saldırı emri vermişti

Libya'nın doğusunda gayrimeşru silah zoruyla yönetimi ele geçirmeye çalışan emekli asker Halife Hafter, son olarak 12 Aralık'ta başkent Trablus'a yönelik "Belirleyici Savaş" adıyla yeni bir saldırı emri verdiğini ilan etmişti.

Emekli general Halife Hafter'in saldırı emri karşısında Libya'nın batısında dün Misrata ve bugün Kabav, Zliten, Hums, Msallata ve Zaviye olmak üzere 6 şehir yönetimi seferberlik ilan etmişti.

BAE mutsuz

İlk seferberlik ilan eden Mistara'ya, Halife Hafter'i destekleyen Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) saldırı düzenlenmiş, Mistara'da bulunan harp okulu bombalanmıştı.

Emekli general Halife Hafter, 4 Nisan'da da başkent Trablus'u ele geçirmek için birliklerine saldırı emri vermiş ve 48 saat içinde başkentin kontrolünü ele geçireceklerini ileri sürmüştü.

Bunun üzerine Libya'da uluslararası anlamda da meşruiyete tek sahip olan UMH (Ulusal Mutabakat Hükümeti) birlikleri de Burkan el-Gadab Operasyonu'nu başlatmıştı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu