Güvenlik Komitesi duyurdu! Kırgızistan’da darbe girişimi

Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, ülkede iktidarı zorla ele geçirme girişimini başarılı bir şekilde engellediklerini duyurdu.

DÜNYA 05.07.2024, 13:01 05.07.2024, 14:21 Buse Önder
Güvenlik Komitesi duyurdu! Kırgızistan’da darbe girişimi

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi, ülkede iktidarı devirme planı yapan bir grubun üyelerinin yakalandığını duyurdu. Komiteden yapılan açıklamada, Kırgızistan istihbarat kurumlarının ülkede zorla iktidarı ele geçirme girişimini engellediği belirtildi.

Açıklamada, darbe planlayan ve ülkedeki sosyo-politik durumu huzursuzluk ve isyanlarla istikrarsızlaştırmayı amaçlayan yıkıcı grubun faaliyetlerinin durdurulduğu bildirildi.

5 kişi gözaltına alındı

Soruşturma kapsamında, grubun üyelerinin suç ideolojisini destekleyen ve fanatik dini ideolojileri savunan kişilerden oluştuğu tespit edildi. Operasyon ve soruşturma sonucunda K.B.A., M.E.C., B.B.K., M.A.C. ve S.A.B. isimli Kırgızistan vatandaşlarının gözaltına alındığı açıklandı.

Soruşturmanın devam ettiği vurgulandı.

Ayrıca, operasyon sırasında yakalanan kişilerin evlerinde ve araçlarında ateşli silahlar, el yapımı patlayıcı cihazlar, mühimmat, telsizler, kolluk kuvvetleri üniformaları, insansız hava araçları ve yasaklı yayınların ele geçirildiği ifade edildi.

Daha önce de yaşanmıştı

Ocak ayında da benzer bir operasyon düzenlenmişti. Kitlesel ayaklanma yoluyla iktidarı devirmeye yönelik hazırlık yaptığı şüphesiyle bir gruba yönelik düzenlenen operasyonda, mitingler düzenleyerek darbe girişimi organize etmekle suçlanan 41 yaşındaki iş adamı İmamidin Taşov, saklandığı köyde 22 Nisan'da yakalanmıştı.

Yorumlar (0)