Guterres: Koronavirüsü daha dirençli bir dünya için kullanalım!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının daha dirençli bir dünya için kullanılması gerektiğini ifade etti.

DÜNYA 29.04.2020, 10:40
Guterres: Koronavirüsü daha dirençli bir dünya için kullanalım!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliği konulu uluslararası bir toplantıda, video konferans aracılığıyla önemli açıklamalarda bulundu.

Guterres, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile iklim değişikliğinin dünya için iki paralel risk olduğunu vurguladı. 

"Dünyamızı daha iyi hale getirmek için nadir ve kısa bir fırsat penceresi açıldı"

Hem salgın hem iklim değişikliği ile mücadele için ''cesur ve vizyoner iş birliklerine'' gereksinim duyulduğunu kaydeden Guterres, iklim değişikliği ile mücadele hususunda gecikmiş her adımın; kaybedilen hayatlar, hasar gören ekonomiler ve kaybedilen işlere yol açacağını söyledi. 

Guterres, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) daha dirençli bir dünya oluşturmak için kullanılabileceğini belirterek, şunları aktardı:

''Sera gazı salımı yeni tip koronavirüs gibi, sınır tanımıyor... Karanlık ama hala umudun olduğu günler yaşıyoruz. Dünyamızı daha iyi hale getirmek için nadir ve kısa bir fırsat penceresi açıldı. Bu salgınla mücadeleyi, herkes için daha güvenli, sağlıklı, kapsayıcı ve daha dirençli bir dünya oluşturmak için kullanalım.''

Yorumlar (0)
15
kapalı